Pantecta Control

Pantecta ControlPantecta Control [pantekta kontrol] je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina pantoprazol.

Princíp lieku Pantecta Control


Pantoprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Použitie

Tento liek sa využíva najmä pri pálení záhy a refluxnej chorobe pažeráka.

Mohol by sa použiť aj v iných situáciách, keď chceme utlmiť tvorbu žalúdočnej kyseliny (žalúdočné vredy, Zollinger-Ellisonov syndróm, súčasť liečby žalúdočné infekcie Helicobacter pylori), ale v takýchto prípadoch dávame prednosť iným silnejším preparátom.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu.

Väčšinou sa podáva jedna tableta preparátu Pantecta Control o sile 20 miligramov denne.

Tablety sa musia užívať pred jedlom v rovnakom čase každý deň, prehltnúť celé a zapiť tekutinou. Tableta by sa nemala hrýzť ani prelamovať.

Už po prvom dni liečby liekom Pantecta Control môže pacient pocítiť ústup príznakov refluxu a pálenia záhy, ale tento liek nie je určený na okamžitú úľavu.

Na ústup príznakov môže byť potrebné užívať liek ďalšie 2 – 3 dni. Tablety Pantecta Control sa nesmú užívať dlhšie ako 4 týždne bez konzultácie s lekárom.

Ak spozoruje pacient vedľajšie účinky ako sú závraty alebo porucha videnia, nesmie viesť vozidlá alebo používať stroje.
Preparát nesmú užívať deti a dospievajúci mladší ako 18 rokov vzhľadom na nedostatok informácií o bezpečnosti u tejto mladšej vekovej skupiny. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pantecta Control má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti, zápcha, alergické reakcie (opuch tváre, pier, úst, jazyka a/alebo hrdla, problémy s prehĺtaním alebo dýchaním, žihľavka, anafylaktické reakcie, anafylaktický šok, vyrážka so svrbením, pľuzgiere alebo olupovanie kože, strata kože okolo očí a krvácanie v okolí očí, nosa).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button