Vyliec.sk > Liek > Oxamet

Oxamet

OxametOxamet je liek, ktorý je pomerne často predpisovaný pri zápaloch v dutine nosovej, jeho účinnou zložkou je zlúčenina oxymetazolín.


Princíp lieku Oxamet

Oxymetazolín pôsobí na receptory hladkej svaloviny ciev v sliznici dutiny nosnej a spôsobuje jej stiahnutie. To vyvolá zúženie ciev, zníži prietok krvi a zmenší opuch sliznice.

Použitie

Hlavnou indikáciou preparátu Oxamet je infekčná nádcha, alergická nádcha a prípadne zápal dutín, pri ktorom dochádza vplyvom opuchu sliznice k upchatiu nosa a prípadne k poruchám čuchu.

Podávanie

Tento prípravok sa vyrába v podobe nosového spreja, ktorý sa niekoľkokrát denne aplikuje do oboch nosných dierok, pričom doba aplikácie by mala byť obmedzená na niekoľko dní. Existuje variant preparátu známa ako Oxamet Mint, ktorá navyše obsahuje prímes eukalyptového oleja.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ak lekár neurčí inak, vstrekne sa deťom od 8 rokov a dospelým 1 dávka 2-3 krát denne do každej nosnej dierky. Medzi jednotlivými dávkami musí byť časový odstup najmenej 6 hodín. Prípravok sa používa krátkodobo. Bez porady s lekárom sa nesmie používať dlhšie ako 7 dní. Ak dôjde k uvoľneniu nosnej priehradky, môže byť liečba ukončená aj predtým. Opakovane sa môže podať až po niekoľkých dňoch prerušenia liečby.

Postup podávania

Pred použitím sa dáva dole ochranný kryt. Pred prvou aplikáciou je vhodné nosného spreja niekoľkokrát stlačiť tlačidlo, až kým sa neobjaví súvislý oblak aerosolu. Pri aplikácii sa drží nádoba s prípravkom v zvislej polohe.

Koncová časť dávkovača sa vloží do nosnej dierky, rýchlo a silne sa stlačí kruhová časť dávkovača. Tak sa docieli vstreknutie spreja.

Bezprostredne po vstreknutí sa odporúča ľahko vdýchnuť nosom. Rovnakým spôsobom sa ošetrí aj druhá nosná dierka. Po použití treba nasadiť ochranný kryt.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Oxamet môže po aplikácii spôsobiť pálenie nosovej sliznice a jej nadmerné vysušenie.

Zriedkavo sa môžu objaviť systémové prejavy oxymetazolínu, ktorý sa vstrebe do krvi. Tieto prejavy môžu zahŕňať búšenie srdca, bolesť hlavy, nervozitu, zvýšenie krvného tlaku a tras končatín. Pri dlhodobejšom užívaní dochádza k vzniku slizničného návyku, kedy sa sliznica zdurí za kratší čas po aplikácii prípravku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.