Nucala

NucalaNucala je liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi a jeho účinnou látkou je zlúčenina mepolizumab.

Nucala a princíp tohto lieku


Mepolizumab je ľudská monoklonálna protilátka, ktorá je vyrábaná rekombinantnou DNA technológiou.

Protilátka je zameraná proti zlúčenine interleukín-5 (IL-5), ktorá je dôležitá pre zrenie a množenie určitého podtypu bielych krviniek známych ako eozinofily.

Využitie

Nucala sa využíva ako prídavná terapia niektorých ťažkých formách eozinofilnej astmy.

Niektorí pacienti s ťažkou astmou majú priveľa eozinofilov (typ bielych krviniek) v krvi a v pľúcach.

Tento chorobný stav sa nazýva eozinofilná astma – typ astmy, ktorú je špecialne možné liečiť prípravkom Nucala.

Tento liek môže u diagnostikovaných pacientov znížiť počet záchvatov astmy, ak už užíva lieky, napríklad vysoké dávky liekov podávané pomocou inhalátorov, ale tieto lieky neudržujú ich astmu pod dostatočnou kontrolou.

Ak užívajú lieky nazývané perorálne (ústami užívané) kortikosteroidy, liečba Nucalou tiež môže pomôcť znížiť ich dennú dávku, ktorú potrebujú na to, aby bola astma kontrolovaná.

Dávkovanie

Nucala sa vyrába ako prášok na prípravu vodného roztoku k injekčnej aplikácii. Odporúčaná dávka mepolizumabu je 100 mg podaná subkutánne raz za 4 týždne. Tento liek je určený pre dlhodobú liečbu.

Potrebu pokračovať v liečbe je potrebné prehodnotiť aspoň raz ročne na základe lekárskeho posúdenia závažnosti pacientovho ochorenia a úrovne kontroly exacerbací.

Liek samozrejme nesmie byť aplikovaný inak, než ako odporučil predpisujúci lekár.

Nevýhody

V klinických štúdiách u pacientov s ťažkou refraktérnou eosinofilnou astmou boli najčastejšie hlásené nežiaduce účinky počas liečby bolesť hlavy, reakcia v mieste podania injekcie a bolesť chrbta.

Ďalšie časté nežiadúce účinky môžu zahŕňať pocit zovretia hrudníka, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, mdlobu, závraty, pocit točenia hlavy (čo je spôsobené poklesom krvného tlaku), opuch očných viečok, tváre, pier, jazyka alebo úst.

V 2 placebom kontrolovaných klinických štúdiách bol výskyt lokálnych reakcií po injekčnom podaní 8% v prípade subkutánneho podania 100 mg mepolizumabu a 3% pre placebo.

Všetky tieto nežiadúce účinky neboli závažné, boli miernej až strednej intenzity a väčšina odznela počas niekoľkých dní.

Miestne reakcie po injekčnom podaní sa vyskytli hlavne na začiatku liečby a počas doby, keď boli podané prvé 3 injekcie, so znižujúcou tendenciou po nasledujúcich injekciách.

Najčastejšie hlásené prejavy nežiaducich účinkov zahŕňajú bolesť, začervenanie, opuch, svrbenie a pocit pálenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button