Nitrendipin

NitrendipinNitrendipin je preparát z liekovej skupiny blokátorov kalciových kanálov, ktoré sa radia medzi antihypertenzíva. Účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina nitrendipín.

Princíp


Nitrendipín má vplyv na hladkú svalovinu ciev a uvoľňuje ju, čím sa cievy rozšíria.

Znižuje sa tak cievny odpor a klesá krvný tlak.

Využitie

Tento liek je účinný v liečbe vysokého tlaku, veľmi dobre sa kombinuje s liekmi zo skupiny ACE-inhibítorov a niektorými diuretikami.

Dávkovanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou podávame 1 tabletu o sile 20 miligramov denne. Maximálna dávka sú dve 20 miligramové tablety za deň.

Nevýhody

Preparát by sa nemal podávať tehotným a dojčiacim ženám, pacientom pri akútnom srdcovom zlyhaní a pri niektorých významných vadách srdcových chlopní.

Nitrendipin môže spôsobovať bolesti hlavy. Typickým nežiaducim účinkom tohto lieku a jemu podobných liekov sú potom opuchy dolných končatín.

Pri ich objavení sa musí dávka preparátu ponížiť alebo úplne vysadiť.

Predávkovanie liekom alebo pri kombinácii s inými liekmi na tlak môže dôjsť k príliš veľkému zníženiu krvného tlaku s možným kolapsom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nitrendipin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button