Morysa

MorysaMorysa je liek, ktorý sa predpisuje na liečbu demencie. Jeho účinnou látkou je zlúčenina memantín.

Princíp lieku Morysa


Memantín má účinok na tzv. neurotransmitery v mozgu, čo sú zlúčeniny prenášajúce signály medzi nervovými bunkami.

Memantín mení vlastnosti neurotransmiteru glutamanu a vďaka tomu zlepšuje pamäť a kognitívne schopnosti chorého.

Použitie

Tento liek sa používa v terapii stredne ťažkej a ťažkej demencie, zvyčajne sa predpisuje chorým s Alzheimerovou chorobou.

Podávanie

Presné dávkovanie daného preparátu závisí na odporúčaní predpisujúceho lekára, bez ktorého vedomia by preparát nemal užívať.

Liek sa vyrába vo forme klasických tabliet. Všeobecne povedané sa dávka postupne navyšuje od 5 miligramov denne až po cieľových 20 miligramov na deň.

Zvyčajná počiatočná dávka je polovica tablety raz denne (5 mg) v priebehu 1. týždňa. Tableta môže byť rozlomená na dve rovnaké dávky.

V druhom týždni sa dávka zvyšuje na jednu tabletu jedenkrát denne (10 mg) a v treťom týždni na 1 a pol tablety jedenkrát denne (15 mg).

Od štvrtého týždňa je obvyklá dávka 2 tablety jedenkrát denne (20 mg) alebo jedna 20mg tableta jedenkrát denne.

Tento liek môže meniť pacientovu schopnosť pohotovo reagovať, čo môže spôsobiť, že pacient nedokáže správne viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Užívanie memantínu u tehotných žien sa neodporúča. Tento liek sa nesmie podávať dojčiacim matkám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Preparát má len mierne vedľajšie účinky, ktoré sa príliš nelíšili od užívania placeba.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. alergická reakcia (precitlivenosť na liek), bolesť hlavy, ospalosť (somnolencia), zápcha, zvýšené hodnoty testov pečeňových funkcií, závraty, porucha rovnováhy, dýchavičnosť (dyspnoe), vysoký krvný tlak (hypertenzia).

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. únava, plesňové infekcie, zmätenosť, halucinácie (pacient počuje, vidí, cíti, vníma a dokonca chutí veci, ktoré nie sú skutočné), zvracanie, poruchy chôdze (nezvyčajná chôdza), ochorenie, kedy srdce nezvláda dostatočne hnať krv do tela (zlyhanie srdca), zrážanie krvi v žilách (trombóza/trombembólia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button