Misafar

MisafarMisafar je liek, ktorý patrí do známej skupiny sartany a sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina telmisartan.

Princíp lieku Misafar


Telmisartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Použitie

Tento liek môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka preparátu Misafar u dospelého človeka pohybuje od 40 do 80 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne.

Pacient môže Misafar užívať s jedlom alebo bez neho. Tablety je potrebné prehltnúť a zapiť vodou alebo iným nealkoholickým nápojom.

Pokiaľ lekár nepovie inak, je dôležité, aby pacient užíval tento prípravok každý deň.

Ak sa domnieva, že účinok lieku Misafar príliš silný alebo slabý, je nutné sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Tento liek sa neodporúča na začiatku tehotenstva a nesmie sa užívať, keď je pacientka tehotná dlhšie ako 3 mesiace, pretože môže v období po treťom mesiaci tehotenstva spôsobiť pri užívaní závažné poškodenie dieťaťa.

Preparát sa nesmie podávať dojčiacim matkám. Niektorí ľudia môžu pri užívaní prípravku Misafar cítiť závrat alebo únavu.

Ak pociťuje pacient závrat alebo únavu, nie je vhodné aby viedol vozidlo a obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Misafar môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky kombinácia s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button