Memigmin
Memigmin je liek, ktorý sa predpisuje na liečbu demencie. Jeho účinnou látkou je zlúčenina memantín.
Princíp lieku Memigmin
Strata pamäti pri Alzheimerovej chorobe je dôsledkom poruchy prenosu signálov v mozgu.
V mozgu sa nachádzajú tzv. N-metyl-D-aspartát (NMDA)-receptory, ktoré sú zapojené do prenosu nervových signálov, dôležitých pri učení a pamäti.
Memigmin patrí do skupiny liekov, ktoré sa volajú antagonisty NMDA-receptorov. Memigmin pôsobí na týchto NMDA-receptoroch, a tak zlepšuje prenos nervových signálov a pamäť.
Použitie
Používa sa v terapii stredne ťažkej a ťažkej demencie, zvyčajne sa predpisuje chorým s Alzheimerovou chorobou.
Podávanie
Presné dávkovanie preparátu závisí na odporúčanie predpisujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa preparát nemal užívať. Liek sa vyrába vo forme klasických tabliet.
Všeobecne povedané sa dávka postupne navyšuje od 5 miligramov denne až po cieľových 20 miligramov na deň. Liek sa užíva ústami jedenkrát denne.
Aby bol z lieku úžitok musí ho pacient užívať pravidelne každý deň v rovnakú dennú dobu. Tablety sa majú prehĺtať a zapíjať vodou. Tablety možno užívať s jedlom alebo bez jedla.
Daný preparát sa neodporúča u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Preparát môže meniť pacientovu schopnosť pohotovo reagovať, čo môže spôsobiť, že nedokáže správne viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
Tento liek obsahuje laktózu. Ak pacientovi lekár oznámil, že trpí neznášanlivosťou niektorých cukrov, je nutné sa poradiť so svojím lekárom predtým, ako začne užívať tento liek.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Vo všeobecnosti sú pozorované vedľajšie účinky miernej až strednej intenzity.
Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavy, ospalosť, zápcha, zvýšené hodnoty testov pečeňových funkcií, závraty, porucha rovnováhy, dýchavičnosť, vysoký krvný tlak a precitlivenosť na liek.
Menej časté sú únava, plesňové infekcie, zmätenosť, halucinácie, zvracanie, poruchy chôdze, zlyhanie srdca a zrážanie krvi v žilách (trombóza/tromboembólia). Veľmi zriedkavé sú záchvaty.
Alzheimerová choroba býva sprevádzaná depresiami, samovražednými predstavami a samovraždou.
Použité zdroje: základné zdroje textu