Medospir

MedospirMedospir je internistom veľmi známy liek, ktorý je nimi pomerne často predpisovaný. Patrí medzi lieky na odvodnenie (diuretiká) a jeho účinnou látkou je zlúčenina spironolaktón.

Princíp


Spironolaktón vie v organizme blokovať účinok hormónu aldosterónu.

V obličkách vďaka tomu zvýši vylučovanie vody a sodíka, ale zároveň znižuje vylučovanie draslíka. Svojim efektom sa podieľa na znižovaní krvného tlaku.

Využitie

Medospir podávame pri stavoch so zníženou hladinou draslíka, môžeme ho použiť ako liek na vysoký tlak a vďaka odvodňovaciemu efektu uľaví chorému so srdcovým zlyhaním.

Pomerne veľké dávky sa podávajú pacientom s ochorením pečene (cirhóza spojená s portálnym pretlakom, opuchy a ascitom), kedy ide až o stovky miligramov denne.

Z hľadiska endokrinológov sa tento liek podáva na hyperaldosteronizmus, čo je stav so zvýšenou tvorbou aldosterónu v tele (napr. pri Connovom syndróme).

Podávanie

Závisí na predpisujúcim lekárovi, ktorý sa rozhoduje individuálne podľa pacienta a jeho chorôb.

Dávka lieku sa môže pohybovať okolo 25 miligramov denne u srdcového zlyhávania a vysokého tlaku alebo až okolo 200 miligramov za deň u cirhózy pečeňovej.

Nevýhody

Môže u mužov spôsobiť zväčšenie pŕs, čo sa označuje ako gynekomastia.

Okrem toho môže Medospir v kombinácii s inými liekmi (napr. ACE-Inhibítormi) zvýšiť hladinu draslíka príliš a vyvolať hyperkaliémiu. Riziko je vyššie u pacientov so zlyhávaním obličiek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medospir

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button