Medoram

MedoramMedoram je liek patriaci medzi ACE-Inhibítory, čo sú v internej medicíne jedny z najčastejšie predpisovaných liekov na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ramipril.

Princíp


Ramipril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Využitie

Všeobecne povedané podávame Medoram na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa predpisuje aj u ochorenia srdcového svalu (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatie vrátane dilatačnej, angina pectoris a pod.), u zlyhávania srdca a u ochorenia obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami.

Odvodený kombinovaný preparát sa v tomto prípade nazýva Medoram Plus H a ide o kombináciu ramiprilu s diuretikom hydrochlorotiazidom.

Podávanie

Záleží na predpisujúcim lekári. Najčastejšie sa podáva tento liek o sile 2,5-10 miligramov za deň.

Celková denná dávka by nemala presiahnuť 10 miligramov.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie.

ACE-Inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medoram

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button