Medocriptine

MedocriptineMedocriptine [medokriptin] patrí medzi preparáty využívané v endokrinológii a neurológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina bromokryptín.

Princíp


Bromokriptín je látka príbuzná ergotovým alkaloidom. 

Pôsobí na receptory pre dopamín, pomerne silno tlmí tvorbu hormónu prolaktínu a znižuje zvýšené hladiny rastového hormónu.

Využitie

Liek sa využíva pri stavoch, kedy je v organizme človeka zvýšená tvorba hormónu prolaktínu vrátane situácií, keď je prolaktín tvorený nezhubným nádorom mozgu (prolaktinóm).

Vzhľadom k ovplyvneniu dopamínového systému má liek efekt aj u Parkinsonovej choroby a bol popisovaný aj efekt na zníženie vysokého množstva rastového hormónu u niektorých foriem akromegálií.

Podávanie

Medocriptine sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 miligramu.

Aktuálne dávka pre dospelého človeka je individuálny, záleží na indikáciu podávanie a len výnimočne presahuje 5-10 miligramov denne. Užívanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané.

Nevýhody

Môže vyvolať bolesti hlavy, motanie hlavy, tráviace ťažkosti, nevoľnosti a zvracanie, zmeny nálad, sucho v ústach a alergie.

U niektorých ľudí sa objavuje príliš silný pokles krvného tlaku s vyšším rizikom kolapsov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medocriptine

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button