Magne B6

Magne B6 je prípravok, ktorý je často predpisovaný ľuďom s nedostatkom horčíka. Účinnou zložkou prípravku je už spomínaný horčík (magnézium) a vitamín B6 (pyridoxín).

Princíp doplnku Magne B6


Horčík je dôležitý ión, ktorý sa nachádza hlavne vnútri buniek nášho organizmu. Horčík sa zúčastňuje mnohých enzymatických reakcií, je dôležitý pre prenos nervových vzruchov a správnej funkcie svalov. Vitamín B6 má množstvo funkcií vrátane správnej funkcie nervov.

Magne B6 patrí medzi soli a ióny na ústne podanie, obsahuje horčík v kombinácii s vitamínom B6. Ide o látky nevyhnutné pre ľudský organizmus.

Horčík sa v ľudskom organizme nachádza predovšetkým vo vnútri bunky, spomaľuje nervovosvalový prevod a znižuje nervovú dráždivosť.

Nedostatok horčíka má vplyv aj na psychický stav: spôsobuje zvýšenú citlivosť a podráždenosť alebo naopak únavu a ospalosť.

Využitie

Tento doplnok je odporúčaný u ľudí, ktorí majú nedostatok horčíka a s tým súvisiace príznaky.

Obvykle ide o nepríjemné vnemy v dolných končatinách, pocity ťažkých nôh a kŕče dolných končatín. Preparát je vhodný aj pre ľudí s nedostatkom vitamínu B6.

Podávanie

Magne B6 sa vyrába v podobe tabliet a bežná dávka pre dospelého človeka je 1-6 tabliet denne (podľa tiaže nedostatok horčíka).

Klinické skúsenosti s podávaním lieku dostatočnému počtu tehotných žien neukázali žiadny škodlivý účinok na plod alebo účinok vedúci k vrodenej vývojovej poruche.

Napriek tomu sa magnézium má podávať len v nevyhnutných prípadoch.

Tento liek sa môže užívať počas tehotenstva len vtedy, ak tak určil váš lekár. Ak počas liečby zistíte, že ste tehotná, oznámte to svojmu lekárovi, ktorý rozhodne, či máte v liečbe pokračovať.

Nevýhody

Magne B6 nemá veľké vedľajšie účinky, avšak sa neodporúča prekročiť dennej odporúčanej dávky. Zvýšený prísun horčíka totiž môže vyvolať svalovú slabosť, únavu a hnačky. Viac si prečítajte v článku o predávkovaní horčíkom.

Hlavným dôsledkom chronického nadmerného užívania vitamínu B6 je nezápalové ochorenie nervu vedúceho zmyslové podnety, ku ktorému môže dôjsť, ak sa počas dlhej doby (niekoľko mesiacov a v niektorých prípadoch rokov) užívajú vysoké dávky vitamínu B6.

K príznakom patrí: znížená a zhoršená polohová citlivosť, chvenie končatín a problémy koordinácie. Keď sa liečba preruší, poškodenie je zvyčajne vratné.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button