Livial

LivialLivial je určený na hormonálnu substitučnú liečbu (HSL) symptómov nedostatku estrogénov u žien, ktoré sú aspoň jeden rok po menopauze. Účinná látka prípravku je tibolón.

Princíp


Po perorálnom podaní sa tibolón rýchlo metabolizuje na tri zlúčeniny, ktoré sa podieľajú na farmakodynamickom profile Livialu.

Dva metabolity majú účinky podobné estrogénu, pričom tretí metabolit má gestagénové účinky a účinky podobné androgénom.

Využitie

Livial nahrádza stratu produkcie estrogénov u postmenopauzálnych žien a zmierňuje príznaky menopauzy.

Preventívne pôsobí proti úbytku kostnej hmoty po menopauze alebo po odstránení vaječníkov. K zmierneniu príznakov zvyčajne dochádza v priebehu niekoľkých týždňov avšak optimálne výsledky sa dosahujú až po minimálne trojmesačnej liečbe.

Podávanie

Obalené tablety sa užívajú v označenom poradí každý deň v približne rovnakú dobu. Užíva sa nezávisle na jedle a zapíja sa tekutinou. Počas 28 po sebe nasledujúcich dní sa užíva 1 tableta denne.

Posledné štyri dni užívanie sa može objaviť krvácanie, ktoré trvá približne 2-3 dni od užitia poslednej obalenej tablety.

Krvácanie nemusí skončiť pred zahájením užívania tablety z ďalšieho balenia. Po ukončení užívania jedného blistra sa plynule začína užívať ďalší bez prestávky. 

Nevýhody

Tak ako u všetkých liekov, aj u Livialu sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Zriedkavo dochádza ku krvácaniu z pošvy, špineniu, bolestiam prsníkov alebo bolesti brucha, bolestiam hlavy, migrénam, edémom a závratom.

Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí pruritus, zvýšenie telesnej hmotnosti, nauzea, vyrážky, hirzutizmus alebo depresie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button