Lamisil

LamisilLamisil je liek, ktorý patrí medzi lieky proti plesniam (antimykotiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina terbinafín.

Princíp lieku Lamisil


Terbinafín blokuje syntézu ergosterolu, ktorý je dôležitou súčasťou povrchovej membrány buniek plesní.

To vedie k narušeniu funkcie povrchovej membrány, čo pôsobí poruchu množenie plesní a vo vyšších koncentráciách ich terbinafin priamo zabíja.

Terbinafín je známy veľmi dobrým prienikom do kože, vlasov a nechtov.

Využitie

Lamisil sa využíva najmä v liečbe kožných plesňových infekcií a v terapii nechtových plesní. Kožné infekcie vznikajú typicky v kožných záhyboch a miestach s vlhkým zaparením.

Prejavujú sa bolesťou, začervenaním a svrbením kože.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 125-250 miligramov. Dávku je treba obmedziť podľa presného doporučenia lekára.

Bežná dávka u dospelého človeka je obvykle jedna tableta denne. Okrem tabliet sa Lamisil vyrába aj v podobe kožného spreja a kožného roztoku.

Nevýhody

Tento liek podávaný v tabletách relatívne často spôsobuje rôzne nezávažné tráviace ťažkosti ako sú nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie.

Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií. U niektorých ľudí je pri podávaní liekov obsahujúcich terbinafín opisované vymiznutie chuti ako zmyslu, ale stav sa po vysadení liekov pomerne rýchlo zase upraví.

Veľmi zriedkavo sa môže objaviť negatívny vplyv lieku na krvotvorbu za vzniku chudokrvnosti a nedostatku krvných doštičiek.

Lamisil v podobe kožného roztoku a spreju má oveľa menej vedľajších účinkov. U týchto liekových foriem dominujú miestne alergické reakcie, ktoré majú najčastejšie podobu svrbivej vyrážky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lamisil

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button