Zapareniny (intertrigo)

ZapareninyZapareniny sa odborne označujú ako intertrigo. U hospitalizovaných pacientov sa jedná o relatívne častý problém, s ktorým sa tak stretáva ošetrujúci personál vrátane odborných lekárov. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Príčiny zaparenin

Hlavnou príčinou vzniku zaparenín je podráždenie kože vplyvom trenia kožných plôch a vystaveniu kože potu, čo je kombinované s nedostatočnou hygienou. Zapareniny typicky vznikajú v mieste kožných záhybov, napríklad po objemnejšími ženskými prsiami a v slabinách. Na vzniku a zhoršovaniu príznakov sa často spolupodieľajú plesňové infekcie, ktoré sa v ložiskách Intertrigo pomerne často vyskytujú. Postihujú všetky vekové kategórie, bábätká, deti aj dospelých, mužov aj ženy. Náchylnejší na vznik nepríjemných kožných zmien sú aj obézni ľudia, ktorí sa výrazne potia. Zapareniny môžu viac postihovať aj ľudí s civilizačnými ochoreniami, hlavne cukrovkárov.

Prejavy

Intertigo vyzerá ako začervenané plochy kože, ktoré sa objavia v kožných záhyboch. Sú nepríjemné, dotyčného človeka môžu páliť, svrbieť a bolieť. Pokročilejší ložiská zaparenín môžu začať mokvať a nepríjemne páchnu.

Diagnostika

Intertrigo je dobre viditeľné na vlastné oči a kto ho raz videl, vcelku bezpečne ho spozná. V prípade pochybností je možné ložiská nechať vyšetriť kožným lekárom.

Prevencia a liečba

Základom je dostatočná hygiena s pravidelným umývaním a dôkladným osušováním mokrej kože, nosenie vzdušnej bielizne a u obéznych ľudí redukcia telesnej váhy. Už na vzniknuté zapareniny sa podávajú rôzne upokojujúce zásypy a krémy, prípadne aj lokálne antimykotiká (kvôli častej prítomnosti plesňových infekcií). Medzi bežne používané prípravky patrí napríklad Pevaryl, Canesten, Sudocrem a Infadolan.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/opruzeniny

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.