Kreon

KreonKreon je liek s najväčším využitím pri ochoreniach tráviaceho traktu, najmä slinivky brušnej. Jeho účinnými zložkami sú tráviace enzýmy pankreasu.

Princíp lieku Kreon

Extrakt tráviacich enzýmov pankreasu v preparáte je získaný z prasacej slinivky. Povrch kapsúl je odolný voči žalúdočnej kyseline a rozpustí sa až v tenkom čreve, kde enzýmy začnú tráviť potravu. Ak by došlo k rozpusteniu tabletky v žalúdku, enzýmy by sa zničili a preparát by nefungoval.

Využitie

Prípravok využívame vtedy, keď je narušená tráviaca funkcia pankreasu. Typicky ide o pacientov s chronickým zápalom pankreasu bez ohľadu na to, čím bol vyvolaný (bez liečby trpia takí ľudia úbytkom na váhe, hnačky a mastnú stolicou).

Liek sa však v ambulanciách lekárov často nadužíva a býva predpisovaný aj pacientom s neurčitými tráviacimi ťažkosťami s nechutenstvom, kedy je funkcia pankreasu normálne.

Podávanie

Záleží na lekárovi. Väčšinou sa liek užíva spoločne s väčším jedlom 3x denne v takej dávke, aby bol bez tráviacich ťažkostí. Zvyčajne sa užívajú 1 až 2 kapsuly s každým hlavným jedlom alebo hneď po ňom, dávka sa však môže aj niekoľkonásobne navýšiť podľa potreby.

Dôležitý je fakt, že Kreon sa musí užívať súčasne s jedlom, nie pred alebo po jedle! To umožní enzýmom, aby sa dôkladne zmiešali s potravou a trávili ju pri prechode črevom. Kapsuly je vhodné prehĺtať celé, nehrýzť ani nežuť.

Ak má pacient ťažkosti s prehltaním kapsuly, odporúča sa opatrne kapsulu otvoriť a pelety pridať do malého množstva mäkkej kyslej potravy, alebo ich zmiešať s kyslou tekutinou. Môže to byť napríklad jablkové pyré alebo jogurt, alebo tiež jablková, pomarančová či ananásová šťava. Zmes okamžite prehltnuť, bez hryzenia a žuvania a zapiť malým množstvom vody alebo ovocnej šťavy.

Bio a Raw potraviny

Zmiešanie lieku s potravou alebo tekutinou, ktorá nie je kyslá a tiež hryzenie a žuvanie peliet môže vyvolať podráždenie v ústach alebo zmenu pôsobenie lieku vo vašom organizme.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Kreon môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Veľmi často sa u tohoto lieku vyskytuje bolesť žalúdka (brucha). Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. pocit nevoľnosti (nutkanie na vracanie), nevoľnosť (zvracanie), zápchaplynatosť (nadúvanie brucha), hnačka.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Počas klinických skúšaní bol výskyt bolesti žalúdka alebo hnačky u pacientov užívajúcich tento liek podobný alebo nižší ako u pacientov, ktorí liek neužívali. Menej často sa vyskytuje vyrážka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.