Vyliec.sk > Liek > Kreon

Kreon

KreonKreon je liek s najväčším využitím pri ochoreniach tráviaceho traktu, najmä slinivky brušnej. Jeho účinnými zložkami sú tráviace enzýmy pankreasu.


Princíp lieku Kreon

Extrakt tráviacich enzýmov pankreasu v preparáte je získaný z prasacej slinivky. Povrch kapsúl je odolný voči žalúdočnej kyseline a rozpustí sa až v tenkom čreve, kde enzýmy začnú tráviť potravu. Ak by došlo k rozpusteniu tabletky v žalúdku, enzýmy by sa zničili a preparát by nefungoval.

Využitie

Prípravok využívame vtedy, keď je narušená tráviaca funkcia pankreasu. Typicky ide o pacientov s chronickým zápalom pankreasu bez ohľadu na to, čím bol vyvolaný (bez liečby trpia takí ľudia úbytkom na váhe, hnačky a mastnú stolicou).

Liek sa však v ambulanciách lekárov často nadužíva a býva predpisovaný aj pacientom s neurčitými tráviacimi ťažkosťami s nechutenstvom, kedy je funkcia pankreasu normálne.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podávanie

Záleží na lekárovi. Väčšinou sa liek užíva spoločne s väčším jedlom 3x denne v takej dávke, aby bol bez tráviacich ťažkostí. Zvyčajne sa užívajú 1 až 2 kapsuly s každým hlavným jedlom alebo hneď po ňom, dávka sa však môže aj niekoľkonásobne navýšiť podľa potreby.

Dôležitý je fakt, že Kreon sa musí užívať súčasne s jedlom, nie pred alebo po jedle! To umožní enzýmom, aby sa dôkladne zmiešali s potravou a trávili ju pri prechode črevom. Kapsuly je vhodné prehĺtať celé, nehrýzť ani nežuť.

Ak má pacient ťažkosti s prehltaním kapsuly, odporúča sa opatrne kapsulu otvoriť a pelety pridať do malého množstva mäkkej kyslej potravy, alebo ich zmiešať s kyslou tekutinou. Môže to byť napríklad jablkové pyré alebo jogurt, alebo tiež jablková, pomarančová či ananásová šťava. Zmes okamžite prehltnuť, bez hryzenia a žuvania a zapiť malým množstvom vody alebo ovocnej šťavy.

Zmiešanie lieku s potravou alebo tekutinou, ktorá nie je kyslá a tiež hryzenie a žuvanie peliet môže vyvolať podráždenie v ústach alebo zmenu pôsobenie lieku vo vašom organizme.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Kreon môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Veľmi často sa u tohoto lieku vyskytuje bolesť žalúdka (brucha). Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. pocit nevoľnosti (nutkanie na vracanie), nevoľnosť (zvracanie), zápchaplynatosť (nadúvanie brucha), hnačka.

Počas klinických skúšaní bol výskyt bolesti žalúdka alebo hnačky u pacientov užívajúcich tento liek podobný alebo nižší ako u pacientov, ktorí liek neužívali. Menej často sa vyskytuje vyrážka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.