Jurnista

JurnistaJurnista je liek s úspechom využívaný u silných bolestí, jeho účinnou zložkou je polosyntetický derivát morfínu, ktorý označujeme ako hydromorfón.

Princíp


Hydromorfón je silný opiát, ktorý účinkuje na opiátové receptory v mozgu a mieche.

Účinne zvyšuje prah vnímania bolesti a činí vnímanú bolesť viac znesiteľnú.

Využitie

Preparát Jurnista využijeme v liečbe stredne silných a veľmi silných bolestí. Príkladom sú niektoré pokročilé nádorové ochorenia alebo ťažké a inak neriešiteľné bolesti chrbta.

Výhodou je tabletová forma, ktorá umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí.

Tento liek môže byť používaný samostatne alebo kombináciu s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Vyrába sa vo forme tabliet o sile 4-32 miligramov.

Liek je k dispozícii iba na tzv. opiátový recept (kvôli návykovosti a riziku výroby drog) a nesmie byť v žiadnom prípade používaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár.

Zvyčajná počiatočná dávka u dospelého človeka je 1 tableta o sile 4 miligramov dvakrát denne. Táto dávka sa môže ďalej navyšovať podľa aktuálneho efektu.

Nevýhody

Jurnista môže spomaľovať pohyby čriev a tým spôsobiť zápchu a nevoľnosť s vracaním, ďalej môže dôjsť k zhoršenej pohyblivosti svalstva močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču.

Zreničky pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené a objavuje sa u nich sucho v ústach.

Ďalej býva prítomná ospalosť a celkový útlm, pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým útlmom dychového centra, ktorý môže človeka usmrtiť.

Ako opiát je liek pri dlhodobejšom užívaní návykový. Kombinácia s alkoholom sa v žiadnom prípade neodporúča!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jurnista

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button