Jardiance

JardianceJardiance [žardians] je moderný liek určený na terapiu cukrovky 2. typu (perorálne antidiabetikum). Liek patrí medzi tzv. gliflozíny a jeho účinnou zložkou je zlúčenina empagliflozin.

Princíp


Empagliflozin dokáže zablokovať určité receptory v obličkách, ktoré sú zodpovedné za spätné vychytávanie molekúl cukru (glukózy), ktoré sa dostanú do moču.

Zablokovanie týchto receptorov preto spôsobí vylučovanie cukru do moču a zníženie jeho množstva v krvi.

Využitie

Jardiance sa v súčastnosti využíva v terapii cukrovky 2. typu, ale zrejme sa bude časom využívať aj u diabetikov 1. typu.

Vzhľadom k tomu, že ide o relatívne nový a drahý preparát, nebýva liekom prvej voľby.

Podávanie

Jardiance smie byť užívaný len na odporúčanie lekára (diabetológa).

Vyrába sa vo forme tabliet o sile 10 a 25 miligramov a bežná počiatočná dávka u dospelého je jedna tableta o sile 10 miligramov denne.

Nevýhody

U gliflozinov sa lekári obávali dôsledkov strát cukru močom v podobe častých infekcií močových ciest a riziku dehydratácie (molekuly vody sú strhávané cukrom a človek močom vylúči väčší objem tekutiny), však podľa všetkého je riziko týchto komplikácií relatívne nízke.

Podobne ako ostatné perorálne antidiabetiká môžu aj glifloziny vyvolať hypoglykémiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jardiance

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button