Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Jalra

JalraJalra patrí medzi modernejšie lieky na cukrovku, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu je zlúčenina vildagliptín

Princíp


Vildagliptín je zlúčenina zo skupiny gliptínov a patrí medzi tzv. DPP-4 inhibítory.

Zjednodušene povedané pôsobí pomerne komplexne na metabolizmus inzulínu a krvných cukrov a tým spôsobuje zníženie krvného cukru nalačno aj po jedle.

Využitie

Jalra sa predpisuje u pacientov s cukrovkou 2. typu. Je to drahší preparát, ktorý väčšinou nebýva liekom prvej voľby.

Indikačné kritéria sú zložitejšie, predpisuje sa skôr pacientom, u ktorých dostatočne nezafungovaly iné PAD, najmä metformín (napr. liek Metfogamma, Glucophage, Metformín), alebo keď metformín z nejakého dôvodu nemožno použiť.

Môže sa kombinovať s ostatnými PAD pri ich nedostatočnom účinku a možnosť je aj kombinácia preparátu s inzulínom.

Podávanie

Záleží na odporúčaní diabetológa, zvyčajná dávka u dospelého človeka je 50 miligramov podávaných 1-2x denne, neodporúča sa prekročiť dennú dávku 100 miligramov.

Nevýhody

V kombinácii s inými PAD sa môže vyskytnúť hypoglykémia, tráviace ťažkosti ako nechutenstvo, plynatosť a zápcha, niekedy dochádza k zvýšeniu pečeňových testov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jalra

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button