Iviverz

IviverzIviverz je liek využívaný v infekčnom lekárstve, patrí medzi antivirotiká a jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny abakavir a lamivudín.

Princíp lieku Iviverz


Abakavir a lamivudín blokujú enzým reverzná transkriptáza, ktorý je nutný pre množenie vírusových častíc HIV vírusov.

Použitie

Tento liek je podávaný pacientom s niektorými formami HIV infekcie.

Liek býva súčasťou komplexných terapeutických režimov v kombinácii s ďalšími liekmi.

Podávanie

Iviverz sa vyrába v podobe tabliet o sile 600/300 miligramov (600 mg abakaviru a 300 mg lamivudínu) a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta denne.

Tablety sa prehĺtajú celé a zapíjajú sa vodou. Prípravok Iviverz môže pacient užívať spolu s jedlom alebo nalačno.  Užívanie preparátu bez odporúčania lekára je zakázané.

Ak si pacient zabudne vziať dávku liečiva, mal by ju užiť hneď, ako si spomenie. Potom pokračovať v užívaní, ako predtým.

Nesmie sa užívať dvojnásobná dávka, aby pacient nahradil vynechanú dávku.

Podávanie daného lieku v tehotenstve sa neodporúča. Prípravok a podobné lieky môžu spôsobiť vedľajšie účinky u doposiaľ nenarodených detí.

Ak pacientka v priebehu užívania lieku Iviverz otehotnela, môže lekár požadovať pre sledovanie vývoja dieťaťa viac pravidelných návštev vrátane vyšetrenia krvi.

Ženy infikované vírusom HIV nesmú dojčiť, pretože infekcia HIV môže byť prenesená materským mliekom na dieťa.

Malé množstvo zložiek prípravku môže tiež prechádzať do materského mlieka. Liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré môžu ovplyvniť pacientovu schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Iviverz môže spôsobiť vedľajšie účinky typické pre abakavir aj lamivudín.

Abakavir spôsobuje tráviace ťažkosti, zvýšenú teplotu, zmeny nálad, bolesti hlavy, bolesti svalov, alergické reakcie, zvýšenie pečeňových testov, zhoršenie funkcie obličiek a mnohé ďalšie.

Určité percento ľudí má geneticky danú zvýšenú citlivosť k abakaviru (hypersenzitivitu) a u nich môžu byť nežiaduce účinky veľmi silné a niekedy až život ohrozujúce.

Lamivudín môže pri pravidelnom podávaní spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti, únavu, bolesti hlavy a nechutenstvo.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button