Invega

InvegaInvega patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina paliperidón.

Princíp lieku Invega


Paliperidón účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu. Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Paliperidón pôsobí na veľké receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, menej silno aj receptory adrenalínu a histamínu).

Výhodou oproti starším antipsychotikám je slabšie ovplyvnenie pohybového systému.

Využitie

Invega sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako sú určité formy schizofrénie (Schizofrénia je porucha, ktorá sa prejavuje počutím, videním alebo vnímaním neexistujúcich vecí, chybnými úsudkami, nezvyčajnou podozrievavosťou, stiahnutím sa zo spoločenského života, nesúvislou rečou, zmenou správania a citovým otupením.

Osoby s touto poruchou môžu mať aj depresiu, pociťovať úzkosť, mať pocity viny alebo napätia.) a schizoafektívnu poruchu. (Schizoafektívna porucha je duševný stav, v ktorom osoba zažíva kombináciu príznakov schizofrénie (uvedené vyššie) a príznakov porúch nálady (pocity veľkého šťastia, pocity smútku, pocity rozrušenia, roztržitosť, nespavosť, komunikatívnosť, strata záujmu o každodenné činnosti, nadmerný alebo nedostatočný spánok, nadmerné alebo nedostatočné prijímanie potravy a opakované myšlienky na samovraždu).

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia.

Tento liek sa vyrába vo forme 1,5 až 12 miligramových tabliet. Bežná dávka u dospelého človeka závisí od indikácie podávania, obvykle sa pohybuje okolo 6 miligramov lieku denne.

U pacientov užívajúcich tento liek sa zaznamenala cukrovka alebo zhoršenie existujúcej cukrovky, z toho dôvodu má váš lekár kontrolovať známky vysokej hladiny cukru v krvi.

U pacientov s cukrovkou sa má pravidelne sledovať hladina cukru v krvi.

Nežiadúce účinky

Invega môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém spôsobovať útlm, spavosť, sucho v ústach a bolesti hlavy a o niečo zriedkavejšie poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe (avšak menej často ako väčšina ostatných antipsychotík).

Pomerne často sa objavujú tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button