Haloperidol

Haloperidol patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina haloperidol.
Princíp
Tento liek účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia niektorých receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.
Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.
Využitie
Haloperidol sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov, typicky u schizofrénie.
Využiteľný je aj v tlmení mánie u mániodepresívnej psychózy a pomerne často je v injekčnej forme používaný pri stavoch náhlej zmätenosti u hospitalizovaných pacientov (tj. u akútnych deliríinych stavov). Jednou z indikácií použitia haloperidolu je aj laikom známy Tourettov syndróm.
Podávanie
Pre látky tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia.
V tabletovej forme sa u dospelých podáva v priemernej dávke 2-10 miligramov denne, možné je aj podanie liečiva v podobe kvapiek. Injekčná forma haloperidolu sa aplikuje vnútrožilovo alebo vnútrosvalovo na zvládnutie akútnych stavov.
Nežiadúce účinky
Haloperidol môže pri pravidelnom užívaní spôsobiť únavu, spavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.
Pomerne často sa objavia aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.
Relatívne časté sú poruchy sexuálneho charakteru, najmä vymiznutie libida a rozvoj impotencie.
Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.
Použité zdroje: základné zdroje textu