Febichol
Febichol je liek zaraďovaný do skupiny tzv. choleretiká a cholekinetiká, ktorých hlavnou úlohou je liečba a správne fungovanie žlčníka, ale lieči aj problémy s trávením. Jeho hlavnou účinnou látkou je fenipentol.
Princíp lieku Febichol
Po užití lieku sa uvoľní liečivá látka fenipentol, ktorá po svojom vstrebaní z tenkého čreva zlepší rozpustnosť cholesterolu a ďalších látok nachádzajúcich sa v žlči, čím zvýši vylučovanie žlče z pečene.
Tento liek odstráni alebo zmierni tráviace ťažkosti vyvolané poruchami vylučovania žlče.
Využitie
Febichol má využitie na liečbu tráviacich ťažkostí pri chronických (dlhodobých) chorobách pečene a žlčových ciest (poruchách činnosti žlčníka, dlhodobom zápale žlčníka, dlhodobej tvorbe žlčových kameňov, dlhodobých chorobách pečene, sprevádzaných poruchou alebo chorobou žlčových ciest).
Okrem toho je využívaný pri stavoch po chirurgickom odstránení žlčníka alebo po zápale pečene – hepatitíde.
Podávanie
Tento liek sa vyrába v podobe želatinových kapsúl obsahujúcich účinnú látku. Dospelým sa podávajú obvykle 1-2 kapsuly 3 krát denne alebo jednorazovo (podľa potreby) 2 kapsuly.
Kapsuly sa užívajú tesne pred jedlom, vždy v celku (nerozhryzené, obsah má pálivú a horkú chuť) a zapijú sa dostatočným množstvom vody.
Jedna kapsula obsahuje 100mg účinnej látky. Ďalšou zložkou sú glycerol (85%), sodná soľ meďnatého komplexu chlorofylínu, želatina.
Nesmie sa užívať u pacientoch trpiacich vredmi a nádormi žalúdka alebo čreva, chorobami žlčníka a žlčových ciest, akútnou hepatitídou, pankreatitídou a pri biliárnej (žlčníkovej) kolike (prudkej bolesti najmä v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom sprevádzaná zvracaním).
Taktiež sa nesmie užívať pri alergickej reakcii na fenipentol (alebo na inú zložku lieku), počas tehotenstva a dojčenia.
Liek môžu užívať dospelí pacienti, ale aj mladiství, ktorí dosiahli vek 15 rokov. Liek je možné užívať dlhodobo.
Nevýhody
Tak ako hociktorý liek, aj tento má nežiadúce účinky, ktoré nie sú závažného charakteru a nemusia sa prejaviť u každého pacienta.
Môžu to byť pyróza (pálenie záhy), strata chuti do jedla, nevoľnosť, pocit tlaku a plnosti v nadbrušku, nadmerný odchod črevných plynov konečníkom.
V ojedinelých prípadoch nemožno vylúčiť výskyt alergických reakcií (reakcií z precitlivenosti) typu žihľavky (výsev svrbivých, obvykle červenkastých kožných pupencov, vyrážky), kožného výsypu alebo opuchu tváre.
Použité zdroje: základné zdroje textu