Eucarbon

EucarbonEucarbon je liek využívaný na liečbu tráviacich ťažkostí – zápchy. Patrí do skupiny laxatíva a jeho účinnou látkou je extrakt senna acutifoliae, extrakt z koreňa rebarbory, rastlinné uhlie a síra.

Princíp lieku Eucarbon


Kombinovaný rastlinný extrakt ovplyvňuje sekréciu sliznice tráviaceho traktu a zrýchľuje črevnú pohyblivosť (peristaltiku). Tým zvyšuje obsah tekutiny v stolici.

Rastlinné uhlie má schopnosť viazať rozličné toxické látky prítomné v tráviacom trakte, účinné látky zo sennových listov a koreňa rebarbory urýchľujú prechod črevami a podporujú vylučovanie vody a elektrolytov do dutiny čreva.

Okrem toho liek pôsobí v tráviacom trakte aj mierne dezinfekčne, vďaka síre.

Využitie

Eucarbon sa využíva ako šetrný prostriedok na liečbu zápchy.

Okrem laxatívneho účinku má prípravok efekt aj proti nadúvaniu.

Podávanie

Eucarbon sa vyrába v podobe tabliet. Dospelí a dospievajúci nad 12 rokov užívajú 1-2 tablety 3x denne na dosiahnutie mierneho preháňajúceho účinku a na zmiernenie nadúvania.

Pre silnejší preháňajúci účinok sa večerná dávka môže zvýšiť na 3-4 tablety. Pre spoľahlivý účinok lieku môže byť potrebné dávkovanie individuálne rozdielne.

Maximálna denná dávka je 8 tabliet. Mierne preháňajúci účinok sa prejaví približne 8-10 hodín po užití lieku.

Liek sa nesmie užívať viac ako 1 až 2 týždne bez lekárskeho dohľadu, ak ťažkosti naďalej pretrvávajú je potrebné navštíviť lekára. Tablety sa užívajú počas jedla alebo po jedle, vždy vcelku a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody.

Nevýhody

Eucarbon zvyčajne nemáva výrazné vedľajšie účinky, aj keď po jeho požití nemožno vylúčiť vznik tráviacich ťažkostí alebo slabé červené zafarbenie moču, ktoré je bezvýznamné.

Tak ako pri iných laxatívach (preháňadlách), môže dlhodobejšie užívanie vysokých dávok lieku viesť k úbytku minerálnych látok, najmä draslíka v organizme, čo môže zosilňovať zníženú činnosť a ochabnutosť čriev.

To sa môže prejaviť svalovou slabosťou a zápchou, ktorej vznik je podmienený nedostatočnou činnosťou čriev. U citlivých pacientov nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie.

Eucarbon obsahuje sacharózu a v jednej tablete je 43,4 mg sacharózy.

Liek sa nesmie užívať pacientmi, ktorí trpia nepriechodnosťou čreva, akútnymi zápalmi črievbolesti brucha neznámej príčiny a ťažkými poruchami vylučovania vody a minerálov.

Okrem toho liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú zápal slepého čreva. Taktiež nie je vhodný pre pacientov mladších ako 12 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button