Enap-H

Enap-HEnap-H (písané tiež často bez pomlčky ako Enap H) je kombinovaný preparát, ktorý patrí medzi lieky na vysoký krvný tlak. Účinnou zložkou preparátu sú zlúčeniny enalapril a hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Enap-H


Pokles tlaku je daný kombináciou efektu oboch spomínaných zlúčenín.

Enalapril patrí medzi ACE-inhibítory, zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Hydrochlorotiazid patrí medzi diuretiká, pôsobí na obličkové kanáliky a znižuje vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Použitie

Preparát Enapom-H predpisujeme na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom na pozitívne účinky ACE-inhibítora na srdce sa predpisuje aj pri ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, pri kardiomyopatii, pri zlyhávaní srdca a pri ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek pri cukrovke, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávanie obličiek).

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý rozhoduje o indikáciu aj dávkovaní lieku.

Enap-H sa vyrába v podobe tabliet o sile 5/25 miligramov (tj. tabliet obsahujúcich 5 mg enalaprilu a 25 mg hydrochlorotiazidu).

Bežná denná dávka pre dospelého človeka je 1/2 až 1 tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Prílišné zníženie tlaku býva nasledované záchvatom slabosti a niekedy aj kolapsom.

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Ďalšie vedľajšie účinky vychádzajú z prítomných účinných zlúčenín. ACE-inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je typický aj pre ostatných ACE-inhibítory a je bežným dôvodom na vysadenie lieku. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button