Vyliec.sk > Liek > Emselex

Emselex

Emselex

Emselex je liek, ktorý patrí do skupiny tzv. anticholinergiká. Ich úlohou je uvoľňovať svaly močového mechúra. Účinnou látkou je darifenacín.


Prnicíp lieku Emselex

Po užití lieku a následne po jeho vstrebaní, začne účinná látka darifenacín tlmiť účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra. Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Liek znižuje aktivitu príliš aktívneho močového mechúra. Umožní  to pacientovi počkať dlhšie, kým pôjde na záchod, a zvýši sa tým množstvo moču, ktoré mechúr udrží.

Používa sa u dospelých na liečbu príznakov príliš aktívneho močového mechúra – napr. náhleho nutkania ísť na záchod alebo pomočenia sa, kedy sa na záchod nedostanú včas.

Taktiež ho lekári predpisujú pacientom, u ktorých sa prejavia príznaky choroby zvanej urgentná inkontinencia. Urgentná inkontinencia moču znamená opakované úniky moču, ktoré sú predchádzanie pocitom silného nutkania na močenie.

Podávanie

Emselex sa vyrába v podobe tabliet o sile 7,5 a 15 miligramov. Odporúčaná začiatočná dávka pre dospelých pacientoch je 7,5 mg denne. Stav pacientov sa má prehodnotiť 2 týždne od začatia liečby. Pacientom, u ktorých sa vyžaduje väčšie zmiernenie symptómov, možno na základe individuálnej odpovede zvýšiť dávku na 15 mg denne.

V prípade, že pacient užíva alebo v poslednom čase užíval ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, je nutné to oznámiť  svojmu lekárovi predtým, než Emselex začne užívať.

Nevýhody

Emselex môže u niektorých pacientoch vyvolať nežiaduce účinky. Medzi najčastejšie a zároveň aj menej závažné patrí suchosť v ústach, zápcha, bolesť hlavy, bolesť brucha, poruchy trávenia, žalúdková nevoľnosť, nechutenstvom a bolesťami brucha, inokedy spôsobuje suchosť očí a suchosť v nose. Na niektorých ľudí pôsobí darifenacín tlmivo a vyvoláva únavu a ospalosť.

Medzi závažnejšie vedľajšie účinky patria alergické reakcie, ktoré najčastejšie spôsobujú opuchy, najmä tváre a hrdla.

Užívanie Emselexu počas tehotenstva nie je odporúčané. Počas dojčenia sa má pacient poradiť s lekárom, ale užívať tento preparát sa smie, hlavne opatrne – neprekročiť maximálnu dennú dávku.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tento liek môže vyvolať účinky ako závraty, neostré videnie, nespavosť alebo ospalosť, čo môže spôsobiť zhoršenie pozornosti. Preto je vedenie vozidla alebo obsluha strojov nebezpečná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.