Emselex

Emselex

Emselex je liek, ktorý patrí do skupiny tzv. anticholinergiká. Ich úlohou je uvoľňovať svaly močového mechúra. Účinnou látkou je darifenacín.

Prnicíp lieku Emselex


Po užití lieku a následne po jeho vstrebaní, začne účinná látka darifenacín tlmiť účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.

Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Liek znižuje aktivitu príliš aktívneho močového mechúra. Umožní  to pacientovi počkať dlhšie, kým pôjde na záchod, a zvýši sa tým množstvo moču, ktoré mechúr udrží.

Používa sa u dospelých na liečbu príznakov príliš aktívneho močového mechúra – napr. náhleho nutkania ísť na záchod alebo pomočenia sa, kedy sa na záchod nedostanú včas.

Taktiež ho lekári predpisujú pacientom, u ktorých sa prejavia príznaky choroby zvanej urgentná inkontinencia.

Urgentná inkontinencia moču znamená opakované úniky moču, ktoré sú predchádzanie pocitom silného nutkania na močenie.

Podávanie

Emselex sa vyrába v podobe tabliet o sile 7,5 a 15 miligramov. Odporúčaná začiatočná dávka pre dospelých pacientoch je 7,5 mg denne.

Stav pacientov sa má prehodnotiť 2 týždne od začatia liečby.

Pacientom, u ktorých sa vyžaduje väčšie zmiernenie symptómov, možno na základe individuálnej odpovede zvýšiť dávku na 15 mg denne.

V prípade, že pacient užíva alebo v poslednom čase užíval ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, je nutné to oznámiť  svojmu lekárovi predtým, než Emselex začne užívať.

Nevýhody

Emselex môže u niektorých pacientoch vyvolať nežiaduce účinky.

Medzi najčastejšie a zároveň aj menej závažné patrí suchosť v ústach, zápcha, bolesť hlavy, bolesť brucha, poruchy trávenia, žalúdková nevoľnosť, nechutenstvom a bolesťami brucha, inokedy spôsobuje suchosť očí a suchosť v nose.

Na niektorých ľudí pôsobí darifenacín tlmivo a vyvoláva únavu a ospalosť.

Medzi závažnejšie vedľajšie účinky patria alergické reakcie, ktoré najčastejšie spôsobujú opuchy, najmä tváre a hrdla.

Užívanie Emselexu počas tehotenstva nie je odporúčané.

Počas dojčenia sa má pacient poradiť s lekárom, ale užívať tento preparát sa smie, hlavne opatrne – neprekročiť maximálnu dennú dávku.

Tento liek môže vyvolať účinky ako závraty, neostré videnie, nespavosť alebo ospalosť, čo môže spôsobiť zhoršenie pozornosti. Preto je vedenie vozidla alebo obsluha strojov nebezpečná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button