Drill

DrillDrill je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu zápalov nosohltanu a pri bolestiach v krku. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinné látky sú tetrakaín a chlórhexidín.

Princíp lieku Drill


Liečivo chlórhexidín je antiseptikum, pôsobí na takmer všetky patogény vyskytujúce sa v ústnej dutine a hltane (na grampozitívne, gramnegatívne baktérie, kvasinky a plesne). Rýchlo sa naviaže na povrch baktérie, čím spôsobí jej narušenie až zničenie.

Liečivo tetrakaín je lokálne anestetikum, ktoré rýchlo tlmí miestnu bolesť. Po odznení tohto účinku sa však citlivosť vracia do pôvodného stavu.

Využitie

Drill podávame pri infekciách nosohltana, pri zápaloch hrtanu a hltanu, kedy postihnutého bolí v krku počas nádchy alebo chrípky.

Pomôcť môže aj u áft, zápalov ďasien a pri bolesti hrdla u angíny (liek sám o sebe však angínu nevylieči, k tomu musia byť nasadená antibiotiká).

Jedná sa o doplňujúci liek pri infekciách bez celkových príznakov. V prípade infekcie s celkovými príznakmi a horúčkou je nutná kontrola u lekára, ktorý liečbu doplní.

Podávanie

Drill sa vyrába v podobe ochutených pastiliek. Bežná dávka pre dospelého pacienta je 1 pastilka až 4x denne. Deti od 6 do 15 rokov užívajú 1 pastilku dvakrát až trikrát denne.

Okrem ochutených pastiliek existujú aj pastilky bez cukru, ktoré sú vhodné aj pre diabetikov.

Pastilky sa nesmú spolknúť, ale nechajú sa rozpustiť v ústach, aby lepšie účinkovali. Pastilky sa neužívajú tesne pred jedlom alebo pitím, pretože u niektorých jedincov môže dôjsť k dočasnému ľahkému stuhnutiu jazyka.

Interval medzi dvomi dávkami má byť najmenej 2 hodiny u dospelých pacientov a 4 hodiny u detí. Liek sa neužíva dlhšie ako 5 dní.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Drill nemá žiadne konkrétne nežiaduce účinky, no po užití môžu sliznice chvíľu páliť, to však rýchlo prejde. Veľmi zriedkavo boli popisované alergické reakcie s vyrážkami a opuchmi tkanív krku.

Liek nie je určený pre pacientov, ktorí sú mladší ako 6 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button