Doxium

DoxiumDoxium sa používa pri mikroangiopatiách, najmä diabetickej retinopatii (choroba sietnice), pri chronickej venóznej insuficiencii dolných končatín s klinickými príznakmi (bolesti, kŕče, parestézie (svrbenie), opuchy, dermatózy zo stázy (zápalové ochorenia kože)). Ďalej sa používa ako podporná liečba pri povrchovej tromboflebitíde (trombický zápal žíl), hemoroidálnom syndróme, poruchách mikrocirkulácie artério-venózneho pôvodu (poruchy krvného obehu). Účinnou látkou je Dobesilan vápenatý

Doxium a jeho princíp


Doxium svojím pôsobením na steny kapilár upravuje ich narušené fyziologické funkcie, ktoré sa prejavujú v podobe zvýšenej permeability a zníženej odolnosti.

Zvyšuje flexibilitu erytrocytov, inhibuje nadmerné zhlukovanie trombocytov a pri diabetickej retinopatii znižuje hyperviskozitu krvi a plazmy, a tak upravuje reologické vlastnosti krvi a prietok krvi v tkanivách.

Tieto účinky umožňujú regulovať poruchy funkcie kapilár – tak funkčné poruchy, ako aj poruchy spôsobené dedičnými alebo získanými poruchami metabolizmu. Taktiež prispieva k zmierneňiu opuchov.

Využitie

Mikroangiopatie, najmä diabetická retinopatia.

Chronická venózna insuficiencia dolných končatín s klinickými príznakmi (bolesti, kŕče, parestézia, opuchy, dermatitída zo stázy), podporná liečba v prípadoch povrchovej tromboflebitídy. Hemoroidálny syndróm, poruchy mikrocirkulácie artério-venózneho pôvodu.

Podávanie

Tento liek je určený na perorálne podávanie, užíva sa s jedlom alebo ihneď po ňom, aby sa minimalizovali nepríjemné pocity v oblasti žalúdka.

Zvyčajne 500 až 1 000 mg denne – 1 kapsula raz alebo dvakrát denne. Iba pre dospelých.

Nevýhody

Zriedkavé: zažívacie ťažkosti (nevoľnosť, hnačka), kožné reakcie a horúčka. V prípade zažívacích ťažkostí treba znížiť dávku alebo dočasne prerušiť liečbu.

V prípade kožných reakcií a horúčky treba prerušiť liečbu a informovať ošetrujúceho lekára, pretože môžu byť prejavom alergickej reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/doxium

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button