Dopegyt

DopegytDopegyt je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je metyldopa D, L.

Princíp lieku Dopegyt


Metyldopa D, L pôsobí na centrálny nervový systém, rozširuje krvné cievy a tým znižuje krvný tlak.

Využitie

Dopegyt sa používa ako liek na vysoký krvný tlak. Jeho hlavnou výhodou je možnosť podávania v tehotenstve, čo je u väčšiny inak výborných liekov na tlak zakázané (ACE-Inhibítory, sartany a iné).

Liečba tlaku v tehotenstve je tak hlavnou indikáciou podávania tohto lieku.

Podávanie

Dopegyt sa vyrába vo forme tabliet o sile 250 mg. Odporúčaná počiatočná dávka pre dospelých je 250 mg (1 tableta) jedenkrát denne (pred spaním) počas prvých dvoch dní.

Lekár potom môže dennú dávku zvyšovať o 250 mg v dvojdňových intervaloch, až kým sa dosiahne dostatočné zníženie tlaku krvi.

Odporúčaná udržiavacia dávka je 500 mg až 2 g (2 – 8 tabliet), podávaná v 2 – 4 dávkach. Maximálna odporúčaná denná dávka je 2 g (8 tabliet).

Počiatočná dávka pre starších ľudí nemá prekročiť 2 x 250 mg denne (2-krát 1 tableta), pretože tlmivý účinok sa prejavuje častejšie.

Ak je to potrebné, lekár môže dávku zvýšiť v dvojdňových intervaloch až na maximálnu dennú dávku 2 g (8 tabliet).

Odporúčaná počiatočná denná dávka pre deti je 10 mg/kg telesnej hmotnosti, rozdelená na dve alebo štyri dávky. Ak je potrebné, dennú dávku možno zvýšiť až na 65 mg/kg telesnej hmotnosti.

Tablety sa majú užívať buď pred jedlom alebo po ňom a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Dopegyt môže mať niektoré nežiaduce účinky na centrálny nervový systém, čo sa prejavuje zmenami nálady, ospalosťou a bolesťami hlavy.

Niekedy nájdeme zvýšenie pečeňových testov a vzácnym nežiaducim účinkom je rozpad červených krviniek, ktorý môže byť sprevádzaný vznikom žltačky. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú aktívne ochorenie pečene (napr. aktívnu hepatitídu (zápal pečene), aktívnu cirhózu), depresiu alebo špeciálny nádor nadobličky (feochromocytóm).

Okrem toho sa nesmie užívať spolu s liekmi na liečbu depresie (napr. moklobemid) alebo Parkinsonovej choroby (napr. selegilín, rasagilin).

Metyldopa D, L sa vylučuje do materského mlieka. Ženy v období dojčenia sa majú začať liečiť len po dôkladnom zhodnotení pomeru rizika a prínosu lekárom.

V počiatočnom období dlhodobej liečby je zakázané viesť vozidlá a vykonávať prácu so zvýšeným rizikom úrazu. Neskôr je možné rozsah obmedzení určiť individuálne.

Počas liečby je potrebné vyhnúť sa konzumácii alkoholu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button