Digoxín
Liek Digoxín má veľkú tradíciu v liečbe ochorení srdca. Predtým bolo jeho indikačné použitie veľmi široké, teraz sa užíva len pri niektorých stavoch. Účinnou látkou lieku je rovnomenná zlúčenina digoxín.
Všeobecne
Zlúčenina digoxín bola pôvodne nájdená v rastline zvanej náprstník. Bolo zistené, že má zaujímavé účinky na srdce – zvyšuje kontraktilitu srdcového svalu, ale pritom znižuje tepovú frekvenciu.
Celkovo teda zlepšuje funkciu srdca, ale pritom znižuje jeho namáhanie. Kedysi sa preto digoxín používal prakticky u všetkých pacientov s ochorením srdca.
Dnes má v podstate len jednu indikáciu – užívame ho u pacienta so srdcovým zlyhávaním a to najlepšie vtedy, ak má súčasne poruchu rytmu známu ako fibrilácia predsiení.
Dávkovanie
Veľkou nevýhodou je úzke terapeutické rozmedzie, tj. rozdiel koncentrácií, kedy sa jedná o účinný liek a o relatívne nebezpečný jed. Liek podávame v dvoch silách – máme 0,125 mg a 0,250 mg.
Pri dávkovaní musíme brať ohľad ako na hmotnosť pacienta, tak na funkciu jeho obličiek (pri zlyhávaní obličiek sa liek pomalšie vylučuje z tela).
Podstatný je aj mentálny stav pacienta – nie je vhodné predpísať tento liek dementnému pacientovi, u ktorého je riziko, že ho bude užívať podľa svojho, a nie podľa odporúčania lekára.
Zvyčajná dávka u starého človeka je 1 tableta 0,125 mg denne, či 1 tableta obdeň. V prípade potreby možno hladinu digoxínu skontrolovať z bežného krvného odberu.
Pozn: Pri akútnych porúchách srdcového rytmu spojených s príliš rýchlou tepovou frekvenciou možno liek použiť aj injekčnou formou.
Predávkovanie
Predávkovanie je zvyčajne spojené s bradykardiou a jej dôsledkami (motanie hlavy, únava, kolapsy).
Okrem toho sa niekedy opisuje nevoľnosť a zvracanie, zmätenosť a poruchy farbocitu (vraj je časté žlté videnie). O otrave týmto liekom si prečítajte v tomto článku.
Výhody
Digoxín je pomerne elegantný liek, ak je využitý v správnej indikácii. Jeho účinok znižuje záťaž srdca, čo je vhodné u srdcového zlyhávania a jeho spomalenie tepovej frekvencie umožňuje udržať rýchlosť fibrilácie predsiení pod kontrolou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/digoxin
Použité zdroje: základné zdroje textu