Dicuno

DicunoDicuno [Dikuno] je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich je nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina diclofenac [diklofenak].

Princíp


Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť (a ľahko znižuje horúčku).

Využitie

Dicuno využívame najmä na liečbu bolesti, patria sem predovšetkým bolesti ortopedické (akútny záchvat dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod.).

Liek však možno využiť aj pri iných bolestiach (bolesti hlavy, migrény, bolestivá menštruácia, bolesti zubov) a k zosilneniu efektu je možné ho s istou opatrnosťou kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára.

Dicuno v tabletovej forme sa zvyčajne podáva v dávke jedna tableta pri ťažkostiach, maximálne sa odporúčajú 2-3 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu.

Za normálnych okolností by tento liek nemal byť používaný pravidelne vo veľkých dávkach, inak hrozia nežiaduce účinky.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Tieto lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dicuno

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button