Desloratadine

DesloratadineDesloratadine je liek, ktorý sa podáva pacientom s alergickými prejavmi v dýchacích cestách. Patrí do skupiny antihistaminiká a jeho účinnou látkou je desloratadín.

Princíp lieku Desloratadine


Desloratadín tlmivo pôsobí na receptory zlúčeniny nazývanej histamín. Vzhľadom k tomu, že je histamín dôležitý pre priebeh alergických reakcií, dochádza k utlmeniu ich prejavov.

Okrem toho je liek protizápalový.

Využitie

Desloratadine sa používa na liečbu alergie a na zmiernenie jej príznakov. Najčastejšie sa používa na zmiernenie príznakov spojených s alergickou nádchou (zápal nosových priechodov spôsobený alergiou, napr. senná nádcha alebo precitlivenosť na roztoče v prachu).

Tieto príznaky zahŕňajú kýchanie, výtok z nosa alebo svrbenie v nose, svrbenie na podnebí, ale aj svrbenie, sčervenanie a slzenie očí.

Tento liek sa tiež používa aj na zmiernenie príznakov spojených s urtikáriou (ochorenie kože spôsobené alergiou). Tieto príznaky zahŕňajú svrbenie kože a žihľavku.

Zmiernenie týchto príznakov trvá celý deň a pomôže pacientovi obnoviť normálne denné aktivity a spánok.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Desloratadine sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 a 5 miligramov. Okrem tabliet existuje liek aj v podobe kvapiek, ktoré sa ale menej často podávajú pacientom.

Bežná denná dávka pre dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov je jedna tableta denne.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Desloratadine môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek je zväčša dobre znášaný a môže spôsobiť iba nezávažné nežiaduce účinky. Medzi tie najčastejšie patria bolesti hlavy, únava sucho v ústach.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako dýchavičnosť, sipot, svrbenie kože, žihľavka a opuch.

Liek nie je určený na liečbu pacientov, ktorí sú mladší ako 12 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button