Cisordinol

CisordinolCisordinol patrí do skupiny antipsychotík a účinnou látkou je zuklopentixol dekanoát.

Princíp


Liek pôsobí na nervové dráhy v špecifických častiach mozgu a pomáha napraviť určité chemické nerovnováhy. Tie môžu zapríčiňovať príznaky určitej choroby.

Využitie

Používa sa na liečbu schizofrénií a iných príbuzných psychóz. Tiež sa využíva na liečbu mánií a u mentálne retardovaných pacientov na kontrolu nepokoja (agitovanosti) a násilného správania.

Podávanie

Cisordinol sa môže užívať s jedlom alebo bez neho. Tablety sa užívajú v celku, nerozhryznuté a zapíjajú vodou.

Na začiatku liečby sa zvyčajne užíva v 2-3 samostatných dávkach počas dňa. Pri udržiavacej liečbe je možné liek užívať v jednej dennej dávke. Počas liečby Cisordinolom sa neodporúča požívať alkoholické nápoje.

Nevýhody

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí spavosť (somnolencia), neschopnosť pokojne sedieť alebo zotrvať bez pohybu (akatízia), nedobrovoľné pohyby (hyperkinéza), pomalé pohyby alebo znížená pohyblivosť (hypokinéza).

Ďalej sa môže vyskytnúť tachykardia, palpitácia, sucho v ústach, chvenie, závraty, bolesť hlavy alebo ťažkosti so zaostrením na predmet v blízkosti oka (porucha akomodácie), prípadne poruchy videnia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button