Brumare

BrumareBrumare je liek, ktorý je často používaný pri infekciách nosnej dutiny. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je xylometazolín.

Princíp lieku Brumare


Xylometazolín môžeme označiť ako dekongestant, čo znamená, že znižuje opuch slizníc.

Xylometazolín účinkuje po lokálnej aplikácii na cievy v sliznici, spôsobí ich zúženie a to postupne vedie k stlmeniu opuchu.

Výsledkom je uľahčenie dýchania nosom a okrem toho, liek uľahčí aj odtok hlienu z vedľajších nosových dutín a zníži tak riziko komplikácií. Pri častých opakovaných aplikáciách efekt zlúčeniny postupne klesá.

Využitie

Brumare najčastejšie užívame pri pocite upchatého nosa, ktorý je spôsobený opuchom nosovej sliznice.

Najčastejšími indikáciami je infekčná nádchaalergická nádcha zápal prínosových dutín (sinusitída) alebo aj zápal Eustachovej trubice.

Podávanie

Brumare sa vyrába v podobe roztoku o dvoch silách (0,5 alebo 1 mg xylometazolína na 1 ml roztoku), ktorý sa do nosa vstrekuje pomocou špeciálneho aplikátora.

Nosový sprej sa zásadne nemá používať dlhšie ako 7 dní, u detí do 10 rokov 5 dní.

Zvyčajná dávka je 1 až 2 vstreky do každej nosovej dierky, každých 10-12 hodín (nie viac ako trikrát denne). Silnejší roztok sa používa u dospelých a detí starších ako 12 rokov. Slabší roztok užívajú deti od 2 do 10 rokov.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Brumare zvyčajne nemá žiadne výrazné nežiaduce účinky okrem ľahkého pálenia v nose po aplikácii.

Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k vysušeniu nosnej sliznice a taktiež rastie riziko krvácania z nosa.

Okrem toho pri predávkovaní sa môže objaviť búšenie srdca, zvýšenie krvného tlaku, nevoľnosť alebo poruchy dýchania (napr. dýchavičnosť).

Tieto nežiaduce účinky sa môžu prejaviť aj u pacienta, ktorý nemusel užiť priveľké množstvo lieku. V tomto prípade ide o veľmi zriedkavé poruchy.

U niektorých pacientov môže xylometazolín vstrebaný do krvi u používateľa vyvolať bolesti hlavy. Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá je však veľmi zriedkavá.

Liek nie je určený pacientom, ktorí trpia suchým zápalom nosovej sliznice (rhinitis sicca). Okrem toho nie je určený pacientom, ktorí sú mladší ako 10 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button