Belsanor

BelsanorBelsanor je preparát, ktorý patrí do skupiny tzv. anticholinergík (sú to lieky, ktoré znižujú účinok sprostredkovaný acetylcholínom v centrálnom aj periférnom nervovom systéme). Ako účinnú zložku obsahuje zlúčeninu solifenacín.

Princíp


Solifenacín tlmí účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.

Acetylcholín je chemicky ester kyseliny octovej a aminoalkoholu cholínu a je to jeden z najdôležitejších neurotransmiterov ľudského tela.

Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Belsanor využívame tam, kde chceme vyvolať upokojenie močového mechúra. Typickou indikáciou je urgentná inkontinencia moču vyvolaná hyperaktívnym močovým mechúrom.

Urgentná inkontinencia moču znamená opakované úniky moču, ktoré sú predchádzané pocitom silného nutkania na močenie.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov. U dospelého človeka sa väčšinou podáva jedna tableta denne. Tabletu prehltnite vcelku (nikdy tabletu nedrviť ) a zapite tekutinou. Podľa uváženia s jedlom alebo nezávisle od jedla.

Výsledkom podania lieku je, že dokážete vydržať dlhšie, pokým budete mať potrebu ísť na toaletu a váš močový mechúr bude schopný udržať väčšie množstvo moču.

Predtým ako začnete tento liek užívať informujte sa o vhodnosti užívania tohto lieku u svojho lekára alebo lekárnika.

Počas tehotenstva sa liek neužíva, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Takisto aj pri dojčení liek neužívame , lebo môže prechádzať do materského mlieka a škodiť vášmu dieťaťu.

Nevýhody

Tak ako u všetkých liekov, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ak spozorujete alergický záchvat alebo závažnú kožnú reakciu (napr. pľuzgiere a olupovanie kože), musíte o tom okamžite informovať vášho lekára alebo lekárnika.

Medzi možné vedľajšie účinky patrí angioedém (prejavuje sa alergickou kožnou reakciou, ktorá spôsobí opuch tkaniva tesne pod povrchom kože) so zúžením dýchacích ciest (ťažkosti s dýchaním).

Belsanor má teda celkové anticholinergné účinky a niekedy môže spomaliť pohyblivosť čriev so zápchou, nechutenstvom a bolesťami brucha, inokedy spôsobuje vznik sucha v ústachNa niektorých ľudí pôsobí liek tlmivo a vyvoláva únavu a ospalosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button