Aripiprazol

AripiprazolAripiprazol je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu schizofrénie. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je aripiprazol.

Princíp lieku Aripiprazol


Aripiprazol účinkuje na neuromediátorové systémy v mozgu (rada zlúčenín umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).

Bolo zistené, že mnoho psychiatrických chorôb je spôsobených nerovnováhou v týchto systémoch a aripiprazol má za cieľ vrátiť túto nerovnováhu smerom k normálu.

Najväčší efekt vykazuje táto účinná látka na systém dopamínový a serotonínový.

Využitie

Aripiprazol sa používa najmä na liečbu schizofrénie, ktorá je charakterizovaná príznakmi, ako sú počutie, videnie alebo cítenie vecí, ktoré neexistujú, podozrievavosť, chybné presvedčenie, nesúvislá reč a správanie a citová sploštenosť.

Ľudia s týmto stavom sa môžu tiež cítiť skľúčení, vinní, úzkostliví alebo napätí.

Okrem toho sa používa aj na liečbu pacientov, ktorí majú stav s príznakmi, ako sú pocit “povznesenej nálady“, nadmerné množstvo energie, omnoho menšia potreba spánku ako zvyčajne, rýchly tok reči a myšlienok a niekedy silná podráždenosť.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Vyrába sa v podobe tabliet o sile 5, 10, 15 a 30 miligramov.

Odporúčaná dávka pre dospelých je 15 mg raz denne. Avšak lekár môže podať nižšiu alebo vyššiu dávku, maximálne 30 mg raz denne.

Užívanie u detí a dospievajúcich sa má začať nízkou dávkou (2 mg) počas 2 dní. Dávka sa má postupne zvyšovať na odporúčanú dávku pre dospievajúcich – 10 mg raz denne. Avšak, lekár môže podať nižšiu alebo vyššiu dávku až do maximálne 30 mg raz denne.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek účinkuje na centrálny nervový systém a už tento fakt znamená, že možno očakávať početné vedľajšie účinky.

Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (vracanienechutenstvo), bolesti hlavymotanie hlavy, nespavosť a zmeny nálad.

Pomerne často sa môže vyskytnúť depresiarôzne poruchy hybnostiospalosťúnavaporuchy úzkostirozmazané videnie a ďalšie.

Podobne ako u iných antipsychotík je aj tu popisované riziko vzniku závažného neuroleptického malígneho syndrómu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 13 rokov. Počas liečby sa odporúča, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholický nápojov.

Užívanie lieku môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button