Arduan
Arduan je preparát, ktorý býva využívaný najmä v anestéziológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina pipekuróniumbromid.
Princíp lieku Arduan
Pipekuróniumbromid blokuje prenos vzruchu z motorického nervového zakončenia do priečne pruhovaného svalstva.
Tým spôsobuje uvoľnenie sval, čo označujeme aj ako myorelaxačný účinok (uvoľňujúci spazmy a kŕče). Takéto uvoľnenie svalov je potrebné pri niektorých operáciách.
Počas účinkovania lieku sa vyžaduje mechanické zabezpečenie dýchania.
Látka má relatívne rýchly nástup (už za pár minút) a skôr dlhodobejší účinok, ktorý možno predĺžiť opakovaným podávaním.
Využitie
Arduan možno využiť na navodenie svalovej relaxácie v rámci celkovej anestézie (uspanie) pred dlhšie trvajúcimi operačnými zákrokmi.
Vďaka zníženému odporu svalov sa výrazne uľahčí prevedenie intubácie (vloženie tuby do externého alebo interného otvoru tela).
Rovnako tak môže byť látka podávaná k udržaniu svalovej relaxácie pri umelej pľúcnej ventilácii (metóda, ktorá zaisťuje náhradné, nedostatočné alebo úplne neprítomné dýchanie).
Podávanie
Arduan sa používa vo forme roztoku určeného na intravenózne podanie (injekčne alebo v infúzii). Dávka je prísne individuálna a liek smie používať iba skúsený lekár, zvyčajne ide o anestéziológa.
Dávkovanie sa pohybuje v rozmedzí 0,02-1,00 mg na kg telesnej hmotnosti a závisí od typu indikácie.
Pacient by mal byť zvlášť opatrný pri používaní Arduanu, ak má vážne ochorenie pečene, alebo ak má vážne ochorenie obličiek.
Taktiež je nebezpečné užívať liek, keď pacient má akúkoľvek systémovú poruchu, postihujúcu kostrové svalstvo, napr. myasthenia gravis.
V prípade, že pacient počas použitia akýchkoľvek uvoľňovačov svalov mal malígnu hypertermiu (príležitostne sprevádzanú stuhnutosťou svalov s vysokou horúčkou), je nutné byť opatrný s podávaním tohto lieku.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Arduan môžespôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Tento preparát vedie k zástave dýchania, preto musí po podaní nasledovať intubácia so zaistenou ventiláciou po dobu pôsobenia prípravku.
Ďalšie možné vedľajšie účinky zahŕňajú napríklad zúženie priedušiek, bradykardia (spomalenie srdcového rytmu)a prechodné zníženie krvného tlaku.
Hoci v súvislosti s týmto liekom neboli hlásené reakcie z precitlivenosti, možnosť akútneho alergického šoku sa nedá vylúčiť, nakoľko pri iných uvoľňovačoch svalov sa takéto reakcie už vyskytli.
Použité zdroje: základné zdroje textu