Vyliec.sk > Liek > Aranesp

Aranesp

AranespAranesp je liek, ktorý má využitie u pacientov s pokročilými ochoreniami obličiek. Účinnou látkou lieku je darbepoetín alfa.


Princíp lieku Aranesp

Darbepoetín alfa je synteticky vyrábaný analóg erytropoetínu. Erytropoetín je hormón tvorený z tkanív obličiek, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. U chorých s chronickými chorobami obličiek hladina erytropoetínu klesá.

Využitie

Aranesp sa podáva pacientom, ktorí trpia  symptomatickou anémiou spojenou s chronickým zlyhaním obličiek.  Taktiež sa liek používa na liečbu symptomatickej anémie u dospelých pacientov s nemyeloidnými malígnymi nádorovými ochoreniami, ktorí sú liečení chemoterapiou.

Podávanie

Vyrába sa v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenóznu aplikáciu. Existuje celý rad dávok od 10 do 500 μg (mikrogramov). Liek môže byť podávaný pod kožu alebo priamo do žily. V období podávania sa kontrolujú hodnoty hemoglobínu a podľa nich sa hodnotí efekt liečby. O podaní a konkrétnom dávkovaní lieku by mal rozhodovať skúsený lekár.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pacientom, ktorí sú liečení chemoterapiou, sa Aranesp podáva formou jednej injekcie jedenkrát týždenne alebo jedenkrát za tri týždne pod kožu pacienta. Ak dáte prednosť injekcie, veľkosť dávky je 500 mikrogramov.

Ak naopak pacient si vyberie aplikovanie pod kožu, dávka bude obsahovať 6,75 mikrogramov Aranespu na kilogram telesnej hmotnosti pacienta (užitie jedenkrát za tri týždne). V prípade, že chcete užívať liek každý týždeň (pod kožu), tak dávka je 2,25 mikrogramov Aranespu na kilogram telesnej hmotnosti pacienta. V prípade, že klinická odpoveď pacienta po 9 týždňoch liečby nie je dostatočná, ďalšia liečba nebude pravdepodobne účinná.

U pacientoch trpiacich chronickým zlyhaním obličiek je taktiež možné aplikovanie oboma spôsobmi. V oboch prípadoch je dávka 0,75 mikrogramov jedenkrát za dva týždne, alebo 0,45 mikrogramov jedenkrát týždenne.

V niektorých prípadoch môže váš lekár navrhnúť doplňujúcu liečbu železom.

Nevýhody

Tento liek môže mať vážne vedľajšie účinky v zmysle zvýšeného výskytu kardiovaskulárnych komplikácií vrátane vyššieho rizika infarktu myokardu, mozgových mŕtvic, hlbokých žilových trombóz (krvné zrazeniny) a alergických reakcií.

U niektorých pacientov užívajúcich Aranesp sa vyskytli aj vedľajšie účinky ako vysoký krvný tlak (hypertenzia), bolesť okolo miesta vpichu, vyrážky alebo sčervenanie kože.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.