Alventa

AlventaAlventa sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi moderné antidepresíva (presnejšie tzv. SNRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina venlafaxín.

Alventa a jej princíp


Venlafaxín ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Venlafaxín zabraňuje spätnému vychytávania neuromediátorov serotonínu a noradrenalínu a zvyšuje tak ich množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme, ktoré vedú k zlepšeniu nálady.

Využitie

Alventa sa používa u porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobí utlmujúco a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Odporúčaná úvodná dávka venlafaxínu s predĺženým uvoľňovaním je 75 mg/deň podaná jedenkrát denne.

Pacientom, ktorí neodpovedajú na úvodných 75 mg/deň sa dávka venlafaxínu zvyšuje až na maximálnu dávku 375 mg/deň.

Zvyšovanie dávok má byť vykonané v intervale 2 týždňov alebo v dlhších intervaloch. V klinicky odôvodnených prípadoch, s ohľadom na závažnosť príznakov, možno dávky zvyšovať v častejších intervaloch, ktoré však nemajú byť kratšie ako 4 dni.

Kvôli riziku nežiaducich účinkov, závislých od dávky, by sa mala dávka zvyšovať až po klinickom zhodnotení. Ako udržiavacia dávka má byť podávaná najnižšia účinná dávka.

Pacienti by mali byť liečení dostatočne dlhú dobu, zvyčajne niekoľko mesiacov alebo dlhšie. Liečba by mala byť pravidelne prehodnocovaná prípad od prípadu.

Dlhodobejšie liečenie môže byť vhodné ako prevencia recidívy ťažkých depresívnych epizód. Vo väčšine prípadov je odporúčaná dávka na prevenciu recidívy MDE rovnaká ako dávka účinná existujúcej epizódy.

Podávanie antidepresívnych liečiv má pokračovať najmenej ešte 6 mesiacov po dosiahnutí remisie.

Nevýhody

Alventa patrí k moderným antidepresívam, ktorých vedľajšie účinky nie sú síce tak časté, ale napriek tomu ich môže byť viacero.

Najčastejšie (> 1/10) hlásené nežiaduce účinky v klinických štúdiách boli nevoľnosť, sucho v ústach, bolesť hlavy a potenie (vrátane nočného potenia).

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button