Vyliec.sk > Liek > Altzer

Altzer

AltzerAltzer je liek využívaný v terapii Alzheimerovej choroby a patrí do skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy. Jeho účinnou látkou je zlúčenina donepezil.


Altzer a jeho princíp

Donepezil dokáže zablokovať enzým acetylcholínesteráza, ktorý rozkladá zlúčeninu acetylcholín. Acetylcholín patrí medzi neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu množstva acetylcholínu v mozgovom tkanive, čo má efekt proti prejavom Alzheimerovej choroby.

Využitie

Altzer sa využíva na liečbu stredne ťažkých a ťažkých foriem Alzheimerovej demencie. Od preparátu nemožno samozrejme očakávať zázraky, ale podľa všetkého dokáže o niečo spomaliť a zmierniť priebeh choroby.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podávanie

Liečba sa začína dávkou 5 mg/deň (dávkovanie 1x denne). Dávku 5 mg/deň je nutné zachovať minimálne po dobu jedného mesiaca, aby bolo možné zhodnotiť klinickú odpoveď na liečbu, a aby koncentrácie donepezilu dosiahli rovnovážny stav.

Po klinickom zhodnotení liečby pri dávkovaní 5 mg/deň za obdobie prvého mesiaca možno dávku prípravku Altzer zvýšiť na 10 mg/deň (dávkovanie 1x denne). Maximálna odporúčaná denná dávka je 10 mg.

Nevýhody

Predávkovanie inhibítormi cholínesterázy môže vyústiť v cholínergnú krízu charakterizovanú ťažkou nevoľnosťou, vracaním, slinením, potením, bradykardiou, nízkym krvným tlakom, depresiou dýchania, kolapsom a kŕčmi. Môže sa vyvinúť prehlbujúca sa svalová slabosť, ktorá môže mať letálne zakončenie, ak je postihnuté dýchacie svalstvo.

Použitie donepezilu u pacientov s ťažkou Alzheimerovou demenciou, s inými typmi demencii alebo inými typmi porúch pamäti (ako napr. zhoršenie kognitívnych funkcií v starobe) nebolo skúmané.

Je pravdepodobné, že donepeziliumchlorid, ako inhibítor cholínesterázy, prehĺbi počas anestézie succinylcholinový typ svalovej relaxácie.

Vzhľadom k svojmu farmakologickému účinku môžu mať inhibítory cholínesterázy vagotonické účinky na srdcovú frekvenciu (napr. bradykardia). Možnosť tohto účinku je obzvlášť dôležitá u pacientov so “sick sinus syndrómom” alebo inými formami porúch supraventrikulárneho vedenia, ako je sinoatriálny alebo atrioventrikulárny blok

Je nutné pozorne sledovať pacientov so zvýšeným rizikom tvorby vredov, napr. osoby s vredovou chorobou v anamnéze alebo osoby, ktoré sa v súčasnosti liečia NSAID, aby sa včas zistili prípadné príznaky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.