Allergocrom

AllergocromAllergocrom je liek, ktorý sa pomerne často používa v oftalmológii na liečbu zápalov spojoviek alergického pôvodu. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou látkou je kromoglykan sodný.

Princíp lieku Allergocrom


Kromoglykát sodný zabraňuje  uvoľňovanie látok v bunkách, ktoré sú zodpovedné za spustenie alergickej reakcie. Po podaní do spojovkového vaku pôsobí proti alergickému zápalu spojiviek.

Výsledný efekt je do istej miery podobný liekom zo skupiny antihistaminiká, aj keď presný mechanizmus účinku je iný.

Využitie

Allergocrom ako očné kvapky sa používa pri akútnych a chronických zápaloch spojoviek alergického pôvodu napr. pri sennej nádche, jarných zápaloch spojoviek alebo jarných zápaloch rohoviek.

Liek v podobe nosového spreja sa podáva pri liečbe alergickej nádchy. Liek sa skôr hodí k preventívnej, alebo dlhodobej liečbe.

Zápal spojiviek je bežné zápalové ochorenie oka. Väčšinou nie je nebezpečné a pri správnej liečbe rýchlo vymizne.

Spojivka je vrstva tkaniva, ktorá sa nachádza na spodine očných viečok a prechádza na skléru (biela časť oka). Chráni oko pred poškodením a pred prienikom infekcie. Toto ochorenie môže mať príznaky ako bolesť oka, červené oko alebo opuch očného viečka.

Podávanie

Vyrába sa v podobe očných kvapiek a bežná dávka je 1 kvapka do postihnutého oka až 4x denne.

Toto dávkovanie platí pre dospelých pacientov, ale aj pre deti. Prípadné zvýšenie dennej dávky napr. 6-krát denne po jednej kvapke do každého oka alebo celkovú dobu liečby určí lekár.

Očné kvapky by sa mali používať tak dlho, pokiaľ je pacient vystavení látkam, na ktoré sa u pacienta alergia vyvinula – napr. peľ, prach a iné.

Okrem toho existuje liek aj v podobe nosového spreja, a vtedy je bežná dávka jeden vstrek do obidvoch nosových dierok až 4x denne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek je obyčajne dobre znášaný, ale môže sa vyskytnúť pocit pálenia alebo cudzieho telesa v oku a so slzením.

Zriedkavo sa objaví opuch viečok, alebo dlhšie trvajúce prekrvenie. Tieto nežiaduce účinky sa objavujú po aplikovaní očných kvapiek.

V prípade použitia nosového spreja sa môže objaviť podráždenie nosovej sliznice, ktorá sa môže prejaviť kýchaním, pálením v nose a krvácaním z nosaAlergickú reakciu na liek nemožno vylúčiť, je však málo pravdepodobná.

Liečba liekom Allergocrom nie je odporúčaná deťom mladším ako 6 rokov, prípadnú liečbu zváži ošetrujúci lekár.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button