Actamone

ActamoneActamone je liek, ktorý sa používa na liečbu astmy. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnou látkou je montelukast.

Princíp lieku Actamone


Montelukast je látka, ktorá blokuje receptory pre tzv. leukotriény. Leukotriény sú prozápalové zlúčeniny uvoľňované v organizme z mastocytov.

Tieto prozápalové leukotriény majú nežiaduci vplyv na priebeh alergickej reakcie vrátane zužovanie dýchacích ciest a v tvorbe hlienu.

Zablokovaním leukotriénových receptorov sú zápalové procesy utlmené.

Využitie

Actamone sa používa na liečbu astmy alebo na prevenciu príznakov astmy počas dňa i noci.

Liek sa využíva najmä u pacientov, ktorí nie sú dostatočne kontrolovaní ich súčasnou liečbou astmy a potrebujú dodatočnú liečbu. Preto je skôr doplnkom k inhalačne podávaným liečivám.

Okrem toho môže tento preparát znížiť riziko rozvoja sezónnej alergickej nádchy, no môže byť použitý aj na predchádzanie zúženiu dýchacích ciest vyvolaného námahou.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 10 mg a bežná denná dávka pre dospelého pacienta je jedna tableta podaná večer.

Pre deti sa vyrába preparát aj ako žuvacie tablety o redukovanej sile 4 a 5 miligramov. Vtedy je denná dávka jedna žuvacia tableta.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek zväčša nemáva závažné nežiaduce účinky, no medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, bolesti brucha a nadmerný smäd.

Okrem toho môže vyvolať aj ospalosť, zvýšenú náchylnosť ku krvácaniu a tráviace ťažkosti (hnačka, nevoľnosť alebo vracanie).

Zriedkavo bolo popisované zvýšenie pečeňových testov a vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtanímžihľavkadýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Actamone obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Okrem toho žuvacie tablety obsahujú aspartám, ktorý je zdrojom fenylalanínu. Preto môže byť škodlivý pre ľudí s fenylketonúriou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button