Abilify

AbilifyAbilify je liek predpisovaný psychiatrami, ktorý patrí medzi neuroleptiká (antipsychotiká) druhej generácie. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina aripiprazol.

Princíp lieku Abilify


Aripiprazol účinkuje na neuromediátorové systémy v mozgu (tieto zlúčeniny umožňujú prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).

Bolo zistené, že mnoho psychiatrických chorôb je spôsobený nerovnováhou v týchto systémoch a aripiprazol má za cieľ vrátiť túto nerovnováhu smerom k normálu.

Najväčší efekt vykazuje aripiprazol na systém dopamínový a serotonínový.

Využitie

Preparát sa podáva najmä pri schizofrénii, ale môže byť použitý aj u iných chorobných stavov ako sú silné epizódy mánií pri maniodepresívnej psychóze.

Liek sa používa na liečbu dospelých a dospievajúcich vo veku od 15 rokov a starších, ktorí majú ochorenie charakterizované príznakmi, ako sú počutie, videnie alebo cítenie vecí, ktoré neexistujú, podozrievavosť, chybné presvedčenie, nesúvislá reč a správanie a citová sploštenosť.

Ľudia s týmto stavom sa môžu tiež cítiť skľúčení, vinní, úzkostliví alebo napätí.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5-30 miligramov a mal by byť užívaný striktne iba podľa presného doporučenia lekára.

Bežná dávka u dospelého človeka pri väčšine psychiatrických porúch je 15-30 miligramov lieku podávaných jedenkrát denne. Snažte sa užívať daný liek vždy v rovnakom čase každý deň. Nezáleží na tom či ju užívate s jedlom alebo bez jedla.

Okrem tabliet sa vyrába aj ako perorálny roztok a dokonca existuje aj injekčné forma s pomalým uvoľňovaním zvaná Abilify Maintena.

Táto forma sa aplikuje vnútrosvalovo 1x za mesiacAk sa cítite lepšie, nemeňte alebo neukončujte užívanie tabliet bez konzultácie s vaším lekárom.

Nevýhody

Liek účinkuje na centrálny nervový systém a už tento fakt znamená, že možno očakávať početné vedľajšie účinky.

Pomerne často boli pozorované tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha), nespavosť, zmeny nálad, depresívne ladenie, rôzne poruchy hybnosti, bolesti hlavy, motanie hlavy, ospalosť, rozmazané videnie a ďalšie.

Podobne ako u iných antipsychotík je aj tu popisované riziko vzniku závažného neuroleptického malígneho syndrómu. Liek by v žiadnom prípade nemal byť kombinovaný s alkoholom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button