Abella

AbellaAbella patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Abella


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Abella existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.

Nevýhody

Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík. Z pohľadu internistu je najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Ženské pohlavné hormóny, ktoré antikoncepcia obsahuje, zvyšujú riziko vzniku krvných zrazenín v žilách dolných končatín.

Riziko pre normálnu ženu nie je až také vysoké, v prítomnosti ďalších rizikových faktorov už však nie je zanedbateľné.

Častými rizikovými faktormi je fajčenie a vrodená zvýšená zrážanlivosť krvi. Vrodená zvýšená zrážanlivosť existuje pri celej rade porúch, najbežnejšie je tzv. Leidenská mutácie.

Z toho dôvodu by sa nemala antikoncepcia predpisovať fajčiarkam a ženy s výskytom trombóz v blízkom príbuzenstve by mali byť vyšetrené na prítomnosť zvýšenej zrážanlivosti.

Antikoncepcia by mala byť vysádzaná s predstihom aj pred väčšími plánovanými chirurgickými zákrokmi.

Operačný zákrok a následná rekonvalescencia na lôžku sú samy o sebe rizikom vzniku žilových zrazenín a pri užívaní antikoncepcie by riziko neúmerne vzrástlo.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button