Túžobník brestový

túžobníkLatinsky: Filipendula ulmaria
Česky: Tužebník jilmový
Ľudovo: Kozia briadka
Čeľaď: Ružovité

Charakteristika rastliny túžobník brestový


Túžobník brestový je trváca bylina s plazivým článkovaným podzemkom. Jeho vzpriamená, hranatá, v hornej časti rozkonárená stonka je 100 – 150 cm vysoká. Striedavé stonkové listy sú jednoducho perovito zložené, na spodnej strane tmavozelenej čepele belavo chlpaté.

Bohaté vrcholíkovité súkvetia sú zložené z malých voňavých belavých až žltkastých kvetov s početnými tyčinkami. Plody sú špirálovito stočené hnedé, 2 mm dlhé a lysé nažky.

Výskyt

túžobník brestovýRastie na piesočnatých aj hlinitých, ale vždy vlhkých pôdach, na vlhkých lúkach, slatinách, v pobrežných húštinách riek a potokov, pri prameniskách a v lužných lesoch.

Zber a úprava

Zbierajú sa kvitnúce vrcholčeky stoniek a kvety. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Účinné látky

Silica túžobníka obsahuje metylester kyseliny salicylovej a salicylaldehyd s protizápalovými účinkami. Preto ju často nazývajú aj rastlinným salicylátom, podobne ako vŕbu bielu. Medzi liečebne cenné látky patria aj flavonoidy (spireoxid, heliotropín), taníny a minerálne soli, ktoré pôsobia močopudne.

Túžobník brestový a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Filipendula ulmariaPripraví sa z jednej lyžičky sušených kvetov a pohára horúcej vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa pijú 2 – 3 poháre denne.

Čaj

Čajovú lyžičku nadrobno nasekaných kvetov túžobníka na jeden šálku čaju sparíme horúcou vodou, necháme pol minúty vylúhovať, scedíme a po dúškoch vypijeme dva až tri šálky čaju denne.

Zaujímavosti:

  • V homeopatii sa tinktúra z čerstvého koreňa túžobnika brestového používa pri akútnom reumatizme, dne, bežných ochoreniach, bolestiach hlavy, ochoreniach obličiek a močového mechúra.
  • V ľudovom liečiteľstve sa rovnako využíva aj túžobnik obyčajný, ktorý rastie na suchých lúkach a vo svetlých lesoch, často na vápenatej pôde. Kvety majú 6 korunných lupienkov a listy podobné papradiam.
  • Niektorí ľudia si túžobník zamieňajú s udatníkom lesným (Aruncus silvester) alebo niektorým z tavoľníkov (Spirea sp.). Sú to všetko príbuzné rody, patriace do čeľade ružovitých. Na prvý pohľad majú podobné koncové súkvetia malých a veľmi jemných, zväčša bielych alebo ružových kvietkov. Tavoľníky sú však dreviny – kry, ktoré sa pestujú v záhradách v mnohých okrasných formách. Vo voľnej prírode sa vyskytujú zriedka. Udatník a túžobník brestový sú trváce byliny. Morfologickou analýzou ich odborník ľahko rozlíši. Pre zberateľov liečivých rastlín však stačí, ak siahnu po ich latinskom názve. Dozvedia sa, že udatník pripomína mocnejšiu priamu trstinu, zatiaľ čo kvety túžobníka sú ovisnuté a listy pripomínajú paprade.
  • Túžobník brestový sa používa aj pri liečbe leukémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button