Ríbezľa čierna
Latinsky: Ribes nigrum
Česky: Černý rybíz
Ľudovo: Čierna ríbezľa, Smradlenka, Smrdinka
Čeľaď: Egrešovité
Charakteristika rastliny ríbezľa čierna
Ríbezľa čierna je 120 – 150 cm vysoký ker so vzpriamenými výhonkami, na ktorých sú striedavé okrúhlasté dlhostopkaté troj- až päťpočetné listy. Na líci sú holé a na rube majú žltkasté žliazkaté chlpy.
V pazuchách listov sa vyvíjajú riedke previsnuté strapce zvonka žltozelených a z vnútra červenkastých kvetov. Plody sú tmavofialové až čierne šťavnaté a chutné bobule. Majú však mierne nepríjemný zápach.
Výskyt a pestovanie
V našej prírode je pomerne zriedkavá, raslie v močaristých lužných lesoch. Vyšľachtené odrody sa však hojne pestujú v záhradách a na poliach.
Zber a úprava
Zberajú sa listy a plody. Zdravé listy sa zberajú v čase kvitnutia kríka. Neodtrháva sa viac ako jedna tretina listov, aby zvyšné listy stačili vytvoriť dostatok organických látok na výživu plodov.
Posekané listy sa sušia rozložené v tenkej vrstve v tieni a prievane. Plody sa konzumujú čerstvé, spracované vo forme zaváranín alebo sušené.
Účinné látky
Listy obsahujú flavanoidy a silicu (sabinén a limonén). V plodoch sú okrem sacharidov organické kyseliny, antokyanidiny, minerálne látky a vitamíny (najmä vitamín C).
Tridsať až štyridsať bobúľ nahradí človeku dennú potrebu minerálov a vitamínov. Antokyanidiny a flavanoidy posilňujú cievne steny, pôsobia proti zápalom aj opuchom a zlepšujú videnie za šera.
Ríbezľa čierna a jej liečivé účinky na:
- krehkosť ciev (fragilita kapilár), modriny
- ateroskleróza, artérioskleróza, vápenatenie tepien
- kŕčové žily
- hemoroidy, zlatá žila
- horúčka
- posilnenie organizmu
- nachladnutie, chrípka
- poruchy zraku, šerosleposť, unavené oči
Použitie
Zápar
Dvadsať gramov listovej drogy sa zaleje litrom horúcej vody a nechá sa lúhovať 15 minút. Pijú sa tri šálky denne, najlepšie nalačno, ako protizápalový, prečisťujúci a močopudný prostriedok.
Čerstvá šťava z plodov
Celé čerstvé plody alebo sirupy majú priaznivé účinky na spevňovanie cievnych stien a zlepšujú videnie v tme. Šťava z čerstvých plodov alebo silný odvar zo sušených plodov sú vhodné na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine a pomáha aj pri zachrípnutí a presilení hlasiviek.
Lahodný zdravotný čaj
Možno ho pripraviť zo zmesi listov ríbezle, jahody, černice, maliny a čučoriedky.
Čierne ríbezle v mede
Ríbezle umyjeme, odstopkujeme a osušíme. Osušenými bobuľami naplníme poháre a zalejeme až po okraj medom. Uzatvoríme a odložíme do spodnej časti chladničky. Ríbezle si zachovajú vitamín C. Podávame najmä v chrípkovom období.
Zaujímavosti:
- Všetky pestované druhy ríbezlí majú podobné účinky ako ríbezľa čierna, ale liečebne najúčinnejšia je práve táto.
- Podobné účinky má aj josta – kríženec čiernej ríbezle a egreša s podobnými, ale väčšími plodmi ako ríbezľa čierna.
- Čierna ríbezľa a josta sa používajú aj na prípravu kompótov, džemov a vína. Vínu v primeranom množstve (10 – 20ml denne) sa pripisujú výrazné antioxidačné účinky.
- Niekoľko lístkov ríbezle pridaných do nakladanej zeleniny zlepšuje chuť a znižuje kazivosť zaváranín.