Repík lekársky
Latinsky: Agrimania eupatoria
Česky: Řepík lékařský
Ľudovo: Arček, Boží bič, Hrebíček, Konopec, Konopinec, Konopenec, Konopínec, Královský traňk, Kunegunda, Páchací repík, Rebríček, Repíč, Repíček, Riepík, Řepík voňavý, Répil, starček, Stonček, Traňk sv. Kunhuty, Útrobník, Varkočky Panny Márie, Vrkôčky Panny Márie
Čeľaď: Ružovité
Charakteristika rastliny Repík lekársky
Repík lekársky je trváca bylina, ktorá v prvom roku života vytvára prízemnú ružicu listov, v druhom a v ďalších rokoch vyháňa 30 – 80 cm vysoké, drsno chlpaté stonky s nepárno pérovito zloženými listami.
Stonky sú zakončené klasovitými strapcami pät’početných žltých kvetov. Ich tyčinky majú tmavočervené peľnice a rozoklanú bliznu. Plod je nažka uzatvorená v stvrdnutej kvetnej čiaške s háčikovitými štetinami.
Výskyt a pestovanie
Rozšírený je od nížin až do subalpínskeho pásma, najmä na suchých lúkach, slnečných stráňach, v krovinách, na lesných čistinách a rúbaniskách. Pestuje sa zo semien alebo delením trsov na hlinitopiesočnatej humusovej pôde. Semená klíčia nepravidelne a klíčne rastlinky si vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Dospelé jedince ostávajú v pôde niekoľko rokov.
Zber a úprava
Pri zbere sa zreže kvitnúca bylina aj s dolnými listami. Dolné hrubé časti stoniek sa pritom odstránia. Sušenie prebieha v tieni na prevzdušnenom mieste aj vo zväzkoch alebo v umelých podmienkach pri teplote 35°C. Usušené rastliny sa uskladňujú v uzatvorenej nádobe na suchom tmavom mieste.
Účinné látky
Repík lekársky obsahuje najmä triesloviny, flavonoidy, horčiny,kyselinu kremičitú, cholín, organické kyseliny, PP faktor (amid kyseliny nikotinovej), fytoncídy a iné. Obsahuje aj malé množstvo silice.
Repík lekársky a jeho liečivé účinky na:
- zápaly hrdla
- zápaly ústnej dutiny, zápal v dutine ústnej
- zápal hrtana
- angína – zápal mandlí
- skorbut
- strata hlasu, unavené hlasivky, preťažené hlasivky po kriku
- chudokrvnosť, anémia
- reuma, reumatizmus, reumatoidná artritída
- cirhóza pečene, tvrdnutie pečene
- choroby pečene, posilnenie pečene
- choroby sleziny
- tuberkulóza krčných uzlín
- bolesti v krížoch
- ťažké trávenie
- rozdutie pľúc, emfyzém pľúc
- zväčšené srdce
- kŕčové žily, varixy
- vredy predkolenia
Použitie
Odvar
Lyžička drogy sa nechá zovrieť v pohári vody. Po vylúhovanísa scedí (osladí) a pije sa trikrát denne jeden pohár.
Prášok
Užívajú sa 2 – 4 g za deň.
Odvar alebo zápar na vyplachovanie
Dve lyžice posekanej vňate na pohár vody. Po krátkom lúhovaní sa používa ako kloktadlo alebo na vyplachovanie nosa pri silnej nádche.
Čerstvá pomliaždená vňať
Prikladá sa na vyrážky, ekzémy, popáleniny a rany na koži.
Tinktúra
Nakrájanú vňať vložte na dno zaváraninovej fľaše a zalejte 40% liehom (žitným alebo ovocným).
Fľašu uzatvorte a nechajte aspoň dva týždne zmes odstáť. Preceďte a tinktúru vlejte do menšej fľaštičky.
Môžete ju užívať vnútorne (na tráviace ťažkosti) alebo ňou potierať odreniny, ekzémy, popáleniny a akné.
Suchý obklad
Povarte listy a vytlačte z nich šťavu. Suché listy potom jemne potrite olejom (aby sa neprilepili na pokožku) a priložte na čelo. Tento obklad má pomôcť uvoľniť migrénu.
Čaj na choroby pečene
Čajovú zmes 100 g repíka, 100 g lipkavca obyčajného a 100 g lipkavca marinkového (po starom marinka voňavá). Pije sa denne 1 šálka na lačno a v priebehu dňa 2 šálky po dúškoch.
Zaujímavosti:
- Repík sa užíva ako súčasť žlčopudných a protizápalových čajových zmesí.
- Na niektorých miestach sa výskyt repíka v poslednom čase veľmi znižuje. Pri zbere repíka vo voľnej prírode treba na stanovišti nechať dostatok rastlín, ktoré sa môžu vysemeniť. Zberané rastliny by nemali obsahovať plody. Ak je na rastline už veľa plodov, zberajú sa iba listy.
- Repík lekársky sa v minulosti využíval aj na zaháňanie zlých duchov. Ľudia si ho vešali na dvere, okná alebo ho usušený dávali pod posteľ. Mal za úlohu chrániť pred zlom, škriatkami a obracať zlé čary späť na toho, kto ich vyslal. Traduje sa aj, že ak ste si túto bylinku položili pod vankúš, vyvolala ťažký spánok.