Pamajorán obyčajný

oreganoLatinsky: Origanum vulgare
Česky: Dobromysl obecná
Ľudovo: Oregano
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny pamajorán obyčajný

Pamajorán obyčajný je trváca bylina s až 60 cm vysokou, riedko chlpatou, v spodnej časti štvorhrannou, zelenou až červenkastou, v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy aj menšie listene sú protistojné, krátkostopkaté, vajcovité, chlpaté. V dolnej časti stonky sú listy väčšie a smerom hore sa zmenšujú. Hlávky drobných fialových kvetov sú zoskupené do metlín.

Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, so zrastenými korunami. Majú krátky horný a dlhší dolný pysk, štyri tyčinky a dlhú čnelku. Plody sú hladké hnedé tvrdky. Na kalichu aj listeňoch sú silicové žliazky. Staršie rastliny majú drevnatý podzemok, z ktorého vyrastá trs rozkonárených stoniek. Kvety aj listy majú pri rozotretí medzi prstami charakteristickú príjemnú vôňu.

Výskyt a pestovanie

Rastie na slnečných trávnatých alebo kamenistých stráňach, vo svetlých lesoch, v krovinách a na lesostepiach od nížin až po subalpínske pásmo. Môže sa pestovať zo semien, ktoré sa voľne vysievajú do pôdy na slnečnom mieste. Ľahko sa rozmnožuje aj delením trsov na jar aj v jeseni. Dobre znáša aj suchšie stanovištia.

Zber a úprava

pamajoránV júli a auguste sa trhajú alebo strihajú čerstvé vrchné časti stoniek (do 10 cm) spolu s kvetmi. Sušia sa v tieni vo zväzočkoch alebo riedko rozložené. Pri sušení v umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 35°C.

Najväčší obsah účinných látok majú rastliny zbierané krátko pred poludním. Pamajorán obyčajný má mierne horkú chuť.

Účinné látky

Z účinných látok obsahuje silice, najmä tymol, cymol a karvakrol, triesloviny a horčiny.

Pamajorán obyčajný a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar (na vnútorné použitie aj do kúpeľa)

Origanum vulgare - pamajorán obyčajnýPri dýchacích, tráviacich a nervových ťažkostiach sa zápar pripraví z jednej až dvoch polievkových lyžíc nadrobno posekaného čerstvého alebo sušeného pamajoránu a zaleje sa 400 ml vriacej vody.

Pije sa po 30 minútovom lúhovaní trikrát denne, vždy asi po 100 ml. Zápar sa môže použiť aj na inhaláciu pri kašli a prechladnutí a ako kloktadlo pri ochoreniach dýchacich ciest. Na kúpeľ pri vyrážkach sa pripraví zápar z 200 -300 ml drogy v 2 – 3 litroch vriacej vody.

Čaj

Na vnútorné užívanie sa môže pripraviť čaj tak, že čajová lyžička drogy sa 5 minút povarí v 200 ml vody. Užíva sa rovnako ako zápar.

Čajová zmes na vyvolanie menštruácie

Dve lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a prikryté necháme asi 20 minút vylúhovať. Čaj precedíme a pijeme ho trikrát denne po tretine množstvo po dobu niekoľkých dní.

Zaujímavosti:

  • Pamajorán obyčajný je súčasťou viacerých liečivých čajových zmesí.
  • Je to aj medonosná rastlina a nenáročná okrasná rastlina v záhradke.
  • Pre svoju vôňu a korenistú chuť sa používa aj ako korenie.
  • Niektorí ho používajú aj na odpudzovanie moli a mravcov.
  • Pamajorán poznáme aj pod názvom oregano ako korenie, pretože sa používa v kuchyni, hlavne na ochutenie pizze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button