Breza previsnutá

brezaLatinsky: Betula pendula
Česky: Bříza bělokorá
Ľudovo: Briezka
Čeľaď: Brezovité

Charakteristika rastliny breza previsnutá


Breza previsnutá je strom so štíhlym kmeňom, dorastajúci do výšky asi 20 m, s výrazne bielou kôrou, ktorá sa po popraskaní odlupuje vo forme priečnych pásikov. Prevísajúce mladé konáre má pokryté bradavičnatými žliazkami. Striedavé listy sú dlhostopkaté so srdcovito vajcovitou čepeľou, na líci sýto zelenou, na rube svetlejšou.

Malé žliazky na listoch vylučujú lepkavú tekutinu. Kvety sú jednopohlavné, usporiadané do osobitných samčích a samičích jahniad. Breza previsnutá je však jednodomá, to znamená, že obidva typy kvetov sú na tej istej rastline. Samčie – tyčinkové jahňady vyrastajú už na jeseň ako malé valčeky a na jar sa predlžujú. Samičie – trojpiestikové jahňady s červenými bliznami vyrastajú v pazuchách listeňov až na jar. Plod je krídlatá nažka.

Výskyt

breza previsnutáBreza previsnutá rastie najmä v chladnejších oblastiach Ázie a Európy. U nás je rozšírená v nížinách aj vo vyšších polohách. Znáša aj suché pôdy, ale je náročná na svetlo.

Zber a úprava

Zbierajú sa mladé lepkavé, ale už dobre vyvinuté listy asi dva mesiace po vypučaní. Vtedy obsahujú najviac účinných látok.

Sušia sa voľne rozložené na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Účinné látky

Brezové listy obsahujú najmä saponíny, silicu, minerálne látky, fenoly, flavónové glykozidy (farbivá karalén a flobafén), triesloviny, živicu, ale aj vitamíny, fytoncidy, sacharidy a iné.

Breza previsnutá a jej liečivé účinky na:

Použitie

Čerstvá šťava

Jedna lyžica šťavy vytlačenej z listov sa používa dva až trikrát denne pri obličkových kameňoch a piesku.

Zápar

Dve až tri čajové lyžičky rozdrobenej drogy alebo posekaných listov na jednu šálku vody sa užívajú dvakrát denne pri reume, zápalových ochoreniach močových ciest, ako aj pri tráviacich ťažkostiach.

Odvar

Betula pendula4 – 5 lyžíc rozdrobenej drogy sa vari v jednom litri vody 15 minút. Odvar sa používa zvonka na vyplachovanie pri zápaloch ústnej dutiny a pri hemoroidoch.

Čaj

Dve lyžice zmesi zalejeme 6 dl vriacej vody a necháme prikryté 15 minút vylúhovať. Precedíme a vypijeme na dvakrát, ráno a večer.

Zaujímavosti:

  • Brezové listy sú súčasťou viacerých predávaných urologických čajov a v kozmetike prípravkov na podporu rastu vlasov.
  • ,,Brezová voda“ sa kedysi získavala ako miazga po navŕtaní stromov. Dnes je to pre závažné poškodzovanie stromov zakázané. Z rovnakých dôvodov sa upustilo aj od zberu kôry.
  • Drevo brezy je tvrdé, ťažko štiepateľné, vhodné na výrobu drobných hospodárskych predmetov, aj v kolárstve. Veľmi rýchlo však práchnivie.
  • V niektorých oblastiach má všestranné využitie . Listy sú liečivom pre človeka a potravou pre dobytok. Z tenkých brezových konárikov sa robia hrubé metly.
  • Okrem brezy previsnutej poznáme aj brezu plstnatú – bielu, líšia sa postavením konárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button