Úvod / Choroby / Zrastené prsty (syndaktylia)

Zrastené prsty (syndaktylia)

Zrastené prstyZrastené prsty na rukách alebo na nohách sa odborne označujú ako syndaktylia. Väčšinou ide o vrodené stavy, ktoré môžu postihnutému spôsobiť relatívne dosť ťažkostí, najmä ak ide o ruku.

Teraz si povedzme niečo o hlavných príčinách, prejavoch, diagnostike a samozrejme o liečbe tejto choroby.

Zrastené prsty a ich príčiny


Zrasty prstov sú najčastejšie vrodené a v tomto prípade sú spôsobené genetickými mutáciami. Sú známe mutácie, ktoré spôsobujú iba zrastenie prstov, existuje však aj celá rada syndrómov (napríklad Apertov syndróm, Polandov syndróm, Carpenterov syndróm, Pfeifferov syndróm, Moebiov syndróm a mnohé ďalšie), kedy sú zrastené prsty sprevádzané aj ďalšími poruchami a deformáciami.

Menej často môžu zrasty prstov vzniknúť až počas života po ťažších, či neliečených úrazoch ruky alebo nohy, kedy hojace sa tkanivo spôsobí druhotné spojenie prstov väzivom a jazvami.

Prejavy

Zrastenie prstov môže postihovať iba niektoré články alebo celé prsty. Menej závažné stavy zahŕňajú zrasty mäkkých tkanív medzi prstami, ťažšie stavy majú zrastené aj časti prstových kostičiek.

Na rukách môžu zrasty ohroziť manipuláciu s predmetmi, čím je zrastených prstov viac, tým je stav horší. V rámci genetických syndrómov je u dieťaťa vhodné pátrať aj po ďalších deformáciách a poruchách.

Diagnostika

Zrastenia prstov sú viditeľné na prvý pohľad, niekedy môže byť potrebné vykonanie röntgenu postihnutej končatiny, aby bolo možné presne určiť ťarchu a typ zrastu.

Liečba

Záleží na presnom charaktere a tiaže zrastov. Ak je to možné, vykonávajú sa chirurgické zákroky, ktoré majú zrasty odstrániť a nastoliť normálny, alebo aspoň čo najlepší kozmetický efekt a funkčné anatomické pomery. Rozsah tiaže a úspešnosť predpokladaného zákroku závisí od konkrétnej závažnosti a lokalizácii zrastu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *