Vyliec.sk > Syndrómy > Polandov syndróm

Polandov syndróm

Polandov syndrómPolandov syndróm, Polandova anomália (anglicky Poland syndrome) je vrodená vývojová chyba vyznačujúca sa jednostranne nevyvinutým veľkým prsným svalom a rovnakostranným zrastom prstov ruky. Tento syndróm je menej častý, vyskytuje sa u 1 z 30.000 ľudí, častejšie je postihnutý pravostranný prsný sval. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Polandov syndróm a jeho príčiny


Polandov syndróm- krátke prstyNie je známa presná príčina vzniku syndrómu. Podľa všetkého nejde o genetickú mutáciu, ale o dôsledok dočasnej poruchy krvného zásobenia častí tela plodu v maternici.

Dôsledkom je chvíľkový nedostatok kyslíka pre hornú časť trupu a hornú končatinu na jednej strane, čo vedie k poruchám vývoja tkanív v tejto oblasti. Z neznámych dôvodov sa vyskytuje u chlapcov trikrát častejšie než u dievčat a dvakrát častejšie na pravé strane než na ľavej.

Prejavy

Polandov syndróm- deformmácia mus. pectoralis majorZákladným prejavom je deformácia hrudníka, kedy na jednej strane chýba prsný sval (alebo je len málo vyvinutý), prípadne ďalšie svaly trupu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Postihnutá býva aj horná končatina na danej strane. Môže trpieť nesprávnym vývojom svalov (svalová atrofia, chýbanie svalov) a bývajú na nej prítomné zrasty prstov alebo abnormálne krátke prsty. V ťažších prípadoch môžu chýbať aj niektoré kosti.

Z vážnejších symptómov môžu byť prítomné aj niektoré vrodené chyby žlčových ciest, obličiek a bránice.

Diagnostika

Diagnózu možno stanoviť na základe klinických príznakov, hlavné sú jednostranné deformácie hrudníka a príslušnej horné končatiny.

Liečba Polandovho syndrómu

Syndróm vcelku pochopiteľne nemožno vyliečiť, základom terapie sú preto rôzne chirurgické zákroky vykonávané plastickými chirurgmi. Tieto zákroky majú za úlohu minimalizovať kozmetické defekty a zabezpečiť čo najlepšiu funkciu svalov trupu a horných končatín. Pokiaľ postihnutého anomália esteticky obťažuje, je tu možnosť vloženia dočasnej vložky, ktorá napodobňuje sval.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/polanduv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.